Oryginalny salon. Na jaki styl się zdecydować, by naprawdę się wyróżnić?

oryginalny salon

U kolejnych znajomych zobaczyłeś taką samą sofę? Salony w domu u każdej cioci i wujka wyglądają, jakby wyszły z jednego katalogu? Masz już dość wszechobecnego w ostatnich latach w Polsce minimalizmu oraz stylu skandynawskiego? Nie musisz składać broni: Twój salon naprawdę może być wyjątkowy. By urządzić go w oryginalny i niepodrabialny sposób najlepiej zdecydować się na jeden z mniej popularnych stylów. Jeśli myślisz, że na przykład styl rustykalny sprawdzi się jedynie w kuchni, a szklane kule wiszące tylko w łazience, pora na odważne kroki i zaaranżowanie przestrzeni w podobny sposób w salonie. Dzięki temu żaden odwiedzający Cię gość nie przejdzie wobec Twojego salonu obojętnie. Podpowiadamy, jak urządzić naprawdę oryginalny salon.

Salon w stylu industrialnym

Wyróżniającym się pomysłem z pewnością będzie urządzenie salonu stylizowanego na halę produkcyjną. Właśnie na takich zasadach opiera się styl industrialny. Nie znaczy to oczywiście, że mamy umieścić w salonie maszyny czy taśmę produkcyjną, choć co odważniejsi decydują się na stolik wykonany na przykład na bazie fabrycznego silnika.

Wystarczy jednak, że postawimy na inne wyznaczniki industrialnego wnętrza. Klasyczne kolory – przede wszystkim czerń i biel – surowe, nieotynkowane ściany, betonowa podłoga. To wszystko sprawi, że salon stanie się prawdziwie industrialną kompozycją. Wszystkiego dopełnią lampy industrialne, czyli inaczej mówiąc lampy loftowe. Najlepiej sprawdzą się odkryte żarówki w niewielkich, ciemnych oprawach, a także druciane klosze. Jeśli sufit w Twoim salonie jest wystarczająco wysoki, zawieś je na długim sznurze. Nie musisz martwić się ukryciem kabli – tylko dodadzą fabrycznego klimatu.

Salon w stylu rustykalnym

Przeciwieństwem stylu industrialnego będzie salon urządzony zgodnie z założeniami rustykalnych trendów aranżacyjnych. One odwołują się bowiem przede wszystkim do tradycyjnych wnętrz z wiejskich domów, w których nie brakuje elementów naturalnych oraz takich, które dziś można uznać wręcz za folklorystyczne. Podczas gdy we wnętrzach industrialnych będzie dużo betonu i metalu, w rustykalnym salonie znajdzie się miejsce na drewno i narzuty na meble z ciepłych tkanin.

W salonach rustykalnych powinny dominować kolory ziemi, a więc barwy ciepłe, takie jak brązowy, beżowy czy żółty. Znajdzie się także miejsce na pastelową zieleń. Meble nie muszą być wyszukane, ale przydadzą się drobne zdobienia. Dobrym pomysłem będzie zaproszenie do salonu staromodnego kredensu. Dodatk? Tutaj również powinny dominować naturalne materiały, a więc kosze z wikliny czy gliniane naczynia. Salonem w takim stylu naprawdę mało kto może się pochwalić.

Salon w stylu egzotycznym

Najnowszym spośród wybranych przez nas oryginalnych trendów aranżacyjnych jest styl egzotyczny, nazywany czasem również tropikalnym. By uzyskać taki efekt nie trzeba sprowadzać do swojego salonu rzeźby afrykańskiego czarodzieja – wystarczy postawić na roślinne desenie odwołujące się do tropikalnych gatunków. Mało tropikalny, ale zdecydowanie pasujący do wnętrza będzie obraz z mchu: ttps://quercus-ogrody.com.pl/obrazy-z-mchu-jak-wykonac-je-samodzielnie-w-domu/. Takie motywy idealnie będą wyglądać na ścianach, zasłonach, a także meblowych obiciach. Poza tym mogą pojawić się również na niewielkim dywanie, który świetnie sprawdzi się w takich wnętrzach.

W związku z wszechobecnością roślin – warto postawić także na te prawdziwe, w dużych donicach – w salonie egzotycznym będzie dominować zieleń. Uzupełni ją kolor drewna. Najlepiej sprawdzą się tutaj egzotyczne drzewa, warto więc wybrać fotele wykonane z mahoniu lub palisandry. Nie zaszkodzi także obecność wikliny. Efekt może być piorunujący.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *