Sofa z funkcją spania – jaka powinna być?

sofa z funkcją spania

Wartościowy sen jest podstawą funkcjonowania. Na jego istotę składa się nie tylko jego długość czy poziom stresu, ale również to na czym śpimy. Możemy spotkać wiele tekstów rozważających to, jakie powinno być łóżko i materac. Co jednak w przypadku, gdy nasz nocny odpoczynek odbywamy na sofie, która użytkujemy w ciągu dnia? W tym materiale przedstawimy kilka najważniejszych cech, jakie powinny zawierać sofy przeznaczone do spania na podstawie marki Puszman Meble.

Sofa niezależnie czy użytkujemy ją w ciągu dnia czy w nocy, powinna być odpowiednio duża. To pierwszy element, na który musimy zwrócić uwagę przy jej wyborze. W przypadku jej drugiej funkcji, musi ona również mieć optymalną powierzchnię do leżenia. Tutaj należy określić ile osób będzie na niej spać. Jeśli jest to tylko jedna osoba, czasem wystarczy mała sofa niekoniecznie rozkładana czy nawet funkcjonalny narożnik (sprawdź na https://besimo.pl/category/produkty-sofy-narozniki) . Warto jednak postawić na taki model, który zapewni optymalną powierzchnię do komfortowego odpoczynku. W przypadku, gdy ma być to model dla dwóch lub więcej osób obowiązkowo musimy postawić na rozkładany wariant. Nie tylko pomieści on wystarczającą liczbę osób, ale również po złożeniu zaoszczędzi miejsce w pomieszczeniu. I tutaj dla niektórych zaskoczeniem może być, na ile różnych sposobów może rozkładać się sofa. Wymienimy kilka głównych, które można spotkać w sklepach meblowych:

  • Automat DL – to chyba najczęściej stosowany mechanizm w rozkładanych sofach. Polega na wysunięciu siedziska do przodu poprzez delikatne podniesienie do góry, a następnie na włożeniu oparcia w jego miejsce. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, często stosowane w sofach Puszman, które znajdziesz na https://besimo.pl/category/produkty-sofy.
  • Delfin – siedzisko wysuwamy do przodu za pomocą uchwytu z wewnętrznej szuflady.
  • Stelaż belgijski – w tym mechanizmie wyciągamy całkowicie siedzisko, a z wnętrza sofy wyciągamy złożony materac.

Wiesz już na czym spać. Teraz czas się dowiedzieć pod czym! W osobnym artykule pisaliśmy o wyborze najlepszej letniej pościeli; https://quercus-ogrody.com.pl/jaka-posciel-na-lato-wybrac/.

Jaki rozmiar powinna mieć sofa do spania?

Tak jak wspominaliśmy, kluczowym czynnikiem jest wielkość sofy. Dla dwóch osób optymalna szerokość po rozłożeniu powinna mieć co najmniej 140 cm. Jest to absolutne minimum, które zapewni komfortowy i przede wszystkim wygodny sen. Dla dziecka może być to model, który przed rozłożeniem bardziej przypomina fotel. Taka leżanka powinna mieć ok. 75-100 cm szerokości. Na długość natomiast optymalny będzie wymiar ok. 170 cm, który posłuży dziecku na każdym etapie dorastania, gdy będzie rosnąć.

Z jakich materiałów powinna być wykonana sofa z funkcją spania?

Powierzchnia zapewni komfort ruchów podczas snu, jednak nie jest w stanie zagwarantować nam odpowiedniej wygody. Temat materaców nie bez przyczyny jest poruszany w kwestii jakości snu. Sofa, która ma nam posłużyć jako łóżko musi być zatem odpowiednio dostosowana do tej funkcji. Często znajdziemy w niej wypełnienie z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej, która jest bardzo elastyczna i dostosowuje się do kształtu kręgosłupa. Stawiając na to rozwiązanie, należy wybrać model o większej gęstości. Dlaczego? Gęstość powyżej 30 kg/m3 to rozwiązanie, które nie będzie nadmiernie się uginać pod ciężarem ciała, dzięki czemu nie powstaną na niej charakterystyczne wgniecenia, a tym samym zapewnią prawidłowe, anatomiczne ułożenie kręgosłupa. Takie rozwiązania znajdziemy w sofach i narożnikach Puszman.

Warto również sprawdzić, jakie pokrycie posiada sofa i w jakim jest kolorze (więcej na temat kolorów sof piszemy w artykule https://quercus-ogrody.com.pl/sofa-w-intensywnym-kolorze-czy-warto-zdecydowac-sie-na-takie-rozwiazanie/). W nocy najczęściej przykrywamy ją prześcieradłem, które zabezpiecza ją przed ewentualnymi zabrudzeniami. Jednak w ciągu dnia jest ona narażona na plamy, które powstają przy zwykłym codziennym funkcjonowaniu. Na rynku są dostępne tkaniny, które są odporne na wchłanianie rozlanych cieczy czy wbijanie się zwierzęcej sierści, dzięki czemu łatwiej się je czyści.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *