Dekoracje z mchu na ścianę – z jakimi materiałami je połączyć?

dekoracje z mchu na ścianę

Modowe epoki, trendy i nurty zwykle obracają się w jednym z dwóch obszarów. Pierwszy to fascynacja sztucznymi, syntetycznymi materiałami i wszystkim, co wyszło spod ludzkiej ręki. Drugą grupę stanowią natomiast trendy odwołujące się do naturalnych materiałów, które są wykorzystywane zarówno przy produkcji ubrań, jak i dodatków używanych we wnętrzach. Dekoracje z mchu na ścianę kapitalnie dopełnią każdą aranżację!

Obecnie kolejną młodość przeżywają nurty związane z naturą, które nawiązują do modnych rozwiązań ekologicznych. Dbałość o naszą planetę staje się już koniecznością. W ten nurt świetnie wpisuje się wykorzystanie w mieszkaniach dekoracji z naturalnego mchu stabilizowanego, co doskonale tłumaczy popularność tego rozwiązania. Takie zielone dekoracje są zarówno efektowne, jak i wygodne w pielęgnacji. Z jakimi materiałami najlepiej jednak zestawić zielone ściany z mchu i inne elementy wykonane z tego materiału? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie!

Dekoracje z mchu na ścianę z bliska, czyli mech stabilizowany i jego charakterystyka

Zanim przejdziemy do tego, z czym zestawić dekoracje z mchu na ścianę, skupmy się na chwilę na tej wyjątkowej zielonej ozdobie, dzięki czemu wybierzesz najlepszą dla siebie.

Jaki mech na dekoracje?

Pod terminem mchu stabilizowanego rozumiemy rozmaite rośliny. Do tego celu są bowiem wykorzystywane klasyczne mchy leśne oraz poduszkowe, ale także chrobotek reniferowy. Ten ostatni to zdecydowanie najczęściej stosowany materiał, jest on jednak z biologicznego punktu widzenia porostem, w dodatku jego oryginalny kolor to szary. Chcesz wiedzieć więcej o gatunkach mchu? Sprawdź: https://www.mossdecor.pl/naturalne-mchy-i-porosty.

Czy obraz z mchu trzeba podlewać? Czyli o pielęgnacji dekoracji z mchu

Zanim wystąpią jako zielone dekoracje do domu, powyższe organizmy są poddawane procesowi stabilizacji. Specjalna substancja „usypia” w nich czynności życiowe, zachowują one jednak swój wygląd i strukturę. Środek ten jest w pełni bezpieczny dla człowieka, ale sprawia, że mech nie potrzebuje właściwie żadnej pielęgnacji. Nie trzeba go ani podlewać, ani przycinać, obchodzi się nawet bez światła. Z tego powodu mech stanowi naturalną dekorację o cechach sztucznego tworzywa, jest uniwersalny i można go wykorzystać w każdym wnętrzu.

Dlaczego jeszcze warto postawić na mech? Dekoracje tego typu są bardzo oryginalne, a ponadto przybierają różne formy. Z mchu wykonuje się obrazy, pojedyncze elementy dekoracyjne, napisy, a nawet całe zielone ściany. Kolor zielony nie musi być tutaj zresztą regułą – mech stabilizowany jest barwiony, można więc ułożyć z niego nawet i czerwoną kompozycję.

Bez względu na to jak kreatywny i oryginalny jest Twój pomysł, istnieje duża szansa, że będzie możliwy do zrealizowania. Wystarczy, że zdecydujesz się na zakup dekoracji w miejscu, które posiada duże doświadczenie w pracy z mchem, np. https://www.mossdecor.pl. W ten sposób zyskasz pewność, że Twoją ścianę będzie zdobić jedyna w swoim rodzaju zielona ozdoba, która będzie idealnym odwzorowaniem początkowej inspiracji.

Materiały, z którymi warto zestawić dekoracje z mchu na ścianę

Powyższe atuty sprawiają, że mech jest nie tylko niezwykle mało wymagającym rodzajem dekoracji, ale także tworzywem, które stosunkowo łatwo skomponować z większością pozostałych materiałów używanych we wnętrzach. Jeżeli postawimy na mech, dekoracje w reszcie wnętrza raczej się z nim nie pokłócą. Dzięki temu cieszy się on tak dużą popularnością – nie jest zarezerwowany dla jednego stylu aranżacyjnego, a dodatkowo można wykorzystać go w wielu różnych pomieszczeniach.

Mech i drewno

Pierwszą ich grupę stanowią materiały naturalne. To najbardziej oczywisty schemat łączenia surowców – drewno + zielone ozdoby do domu, czy może być coś bardziej zgranego? W przypadku zielonego mchu stabilizowanego niezwykle ciepły i przyjemny dla oka zestaw będzie stanowić połączenie z drewnem. Może ono występować jako element wykładziny na ścianie, półka znajdująca się zaraz obok, ale także ramka dla kompozycji z mchu. Najbardziej spójne z mchem będzie stosunkowo ciemne drewno, na przykład z wiśni, orzecha amerykańskiego czy mahoniu.

Obrazy z mchu w drewnianej ramie cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że można stworzyć z nich bardzo różnorodne kompozycje. Powstają one z połączenia różnych rodzajów mchów oraz ich odmiennych odcieni. Mech na obrazie w wersji minimalistycznej? Wiele osób na pewno ucieszy fakt, że i takie kompozycje istnieją. W ich przypadku jednokolorowa ramka jest połączona z konkretnym rodzajem mchu, co daje bardzo subtelne połączenie.

Dla miłośników ekstrawagancji polecane są obrazy, które mocno wyróżniają się swoim designem i przyciągają wzrok. Z mchu mogą zostać stworzone interesujące wzory, obok których ciężko przejść obojętnie. Jeśli zależy Ci na większej kompozycji, połącz ze sobą kilka obrazów w drewnianej ramie. Takie dekoracje z mchu na ścianę będą prezentować się niezwykle oryginalnie!

Dekoracje z mchu na ścianę w połączeniu z kamieniem

Innym naturalnym materiałem, z którym dekoracje z mchu na ścianę będą ciekawie wyglądać, jest kamień. W tym wypadku wizualny efekt zapewnia kontrast pomiędzy zimną, surową strukturą kamienia a soczystą zielenią mchu, kojarzącą się z nadzieją i życiem. Mech będzie świetnie odcinał się zarówno od marmuru, jak i granitu. Znakomicie wypadnie także na ścianach wyłożonych kamieniem dekoracyjnym – o takie zielone ozdoby do domu można się pokusić nawet w łazience.

Mech plus beton

Na podobnej zasadzie zadziała zestawienie mchu z betonem. Ten ostatni surowiec jest bowiem coraz częściej wykorzystywany we wnętrzach, nawet na ścianach. Także i beton doskonale kontrastuje z mchem. Na takiej surowej, sprawiającej wrażenie niedokończonej ścianie zielony mech będzie prezentował się intrygująco. Dodatkowo w takiej formie mech będzie mocno rzucał się w oczy i zdecydowanie będzie na pierwszym planie przy jasnej ścianie z betonu.

W przypadku betonu znajdującego się na wszystkich ścianach w pomieszczeniu coraz większą popularnością cieszy się pokrywanie mchem jednej z nich w całości. Taki design pozwala przełamać surowość betonu i zdecydowanie ożywia wnętrze, które w innym przypadku mogłoby wydawać się zbyt smutne i ponure.

Dekoracje z mchu na ścianie z cegły

Charakterystyczny, ciepły i przytulny klimat stworzy także zestawienie mchu z cegłą dekoracyjną. Na pokrytej nią ścianie często umieszcza się zielone kwadraty czy prostokąty, a także tworzy z nich pasy na ścianie za telewizorem. W przypadku cegły to zdecydowanie częściej wybierane rozwiązania niż obraz. Mech zostaje wkomponowany, wbudowany w betonową ścianę, dzięki czemu wydaje się, że z niej wyrasta.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *