Kiedy warto zdecydować się na montaż systemów rekuperacji?

domowe rekuperatory instalacja

Sprawnie działająca wentylacja w budynku to atut nie do przecenienia. Jeśli są z nią problemy, szybko się o tym przekonamy. Objawia się to często problemami ze zdrowiem, ale może także źle wpływać na stan mebli, materiałów wykończeniowych czy różnych części budynku. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mają niesprawne wentylacje – Poznań czy Warszawa, świadomość ludzi bywa niezbyt duża. By mieć pewność, że wszystkie pomieszczenia są wietrzone w odpowiedni sposób, warto postawić na rekuperację. Takie rozwiązanie ma zresztą zdecydowanie więcej zalet. Sprawdź, kiedy warto wybrać taki system wentylacyjny i z czym wiąże się taka decyzja.

Rekuperacja – Poznań, Kraków, Wrocław – największe korzyści

Dlaczego we własnym domu warto zdecydować się na rekuperatory? Poznań, Kraków czy mniejsze miejscowości, korzyści wszędzie będą takie same i mocno odczuwalne. Przede wszystkim taka instalacja pozwoli na sprawne wywiewanie i nawiewanie powietrza do wszystkich pomieszczeń, bez względu na to, czy jest nim oryginalny salon, czy niewielka łazienka. Dzięki rekuperatorowi można zresztą sterować natężeniem tego procesu i dostosować go do własnych potrzeb. W ten sposób sami decydujemy o tym, jaki mikroklimat panuje w naszym domu.

Na tym jednak nie koniec zalet takiego rozwiązania. Rekuperatory pozwalają bowiem również na wstępne oczyszczenie powietrza nawiewanego do wnętrza. Specjalne filtry powstrzymują pyłki oraz inne alergeny. Dla wielu osób główną korzyścią będą również oszczędności. Podstawą działania rekuperatorów jest bowiem odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. To pozwala na oszczędności energii potrzebnej na ogrzewanie pomieszczeń. Latem system działa w drugą stronę i pozwala na ochładzanie wnętrza, pomagając systemom klimatyzacyjnym.

Kiedy decyzja o montażu rekuperacji będzie zasadna?

Na rekuperację warto się zdecydować w konkretnych przypadkach. Zdecydowanie najlepszą okolicznością do montażu tego systemu jest budowa nowego domu. W tym przypadku bowiem nie trzeba będzie przebudowywać istniejącego systemu wentylacyjnego, a sam montaż instalacji – jest on stosunkowo drogi – zacznie się spłacać od pierwszych chwil spędzonych w nowym domu. W przypadku remontu czy przebudowy instalacja rekuperatorów sprawia nieco więcej problemów. Nie jest wówczas wykluczona, ale wiąże się między innymi z zaślepianiem otworów i kanałów służących klasycznej wentylacji grawitacyjnej.

Szczególnie dobrym połączeniem będzie także montaż rekuperacji w domach, na których znajduje się fotowoltaika. Rekuperacja działa bowiem na zasadzie wentylacji mechanicznej, w związku z czym do jej funkcjonowania konieczny jest prąd elektryczny – i to przez całą dobę. Mimo że pobór energii jest niewielki, jest to jednak pewien dodatkowy koszt. Energia pozyskiwana z fotowoltaiki sprawi, że będzie można jeszcze efektywniej zarządzać swoim domowym budżetem, a przy okazji maksymalnie zbliżyć funkcjonowanie domu do ekologicznych standardów.

Na rekuperatory warto także zdecydować się wówczas, gdy mieszkamy w okolicy, w której powietrze jest mocno zanieczyszczone. Filtry w rekuperatorach będą bowiem wstępnie oczyszczać powietrze i wspomagać działanie innych urządzeń zwalczających smog w mieszkaniu. Rekuperacja dobrze sprawdzi się jednak również w przypadku domów położonych na skraju lasu, czy też w otoczeniu pól i łąk. W takich przypadkach system pomoże alergikom w walce z pyłkami, a także powstrzyma jeden z kanałów, którymi do domu dostają się owady i insekty, szczególnie licznie występujące w takich okolicach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *