Jak zamontować klamkę w drzwiach zewnętrznych? Poradnik krok po kroku

Montaż klamki w drzwiach zewnętrznych

Klamka jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale i praktycznym w każdych drzwiach. Musi dobrze się prezentować i dopasować do stylu i koloru całego domu. Dlatego, kiedy już wybierzesz odpowiednią, przychodzi czas na montaż.

Czytaj dalej i przekonaj się, jak zamontować klamkę w drzwiach zewnętrznych tak, aby dobrze się prezentowała. Ten poradnik pomoże Ci uporać się z zadaniem. 

Montaż klamki – zrobisz to sam! 

Montaż klamki do drzwi zewnętrznych to zadanie, które możesz wykonać sam. Nie potrzebujesz tutaj fachowca, który zrobi to za Ciebie. Dzięki instrukcji, która zazwyczaj jest dołączona do klamki, wykonasz to zadanie bez większych problemów. 

Każdy, nawet największy amator poradzi sobie z tym zadaniem. Uwierz mi, że wystarczy kilkanaście minut, aby cieszyć oko zamontowaną klamką w drzwiach. 

Przed montażem – o czym warto pamiętać?

Najważniejsze jest to, aby do drzwi zewnętrznych wybrać klamkę, która będzie wykonana z trwałych materiałów. Powinny być odorne na złe warunki atmosferyczne. Trwałość tworzy staw stanowi tutaj klucz. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się modele, które zostały wykonane z aluminium lub stali. 

Co więcej, sprawdź grubość drzwi oraz rozstaw osi klamki do osi wkładki. Tylko w ten sposób dobierzesz odpowiedni produkt. Zwróć uwagę też na rozstaw. Jest to odległość między osią trzpienia, który łączy uchwyt klamki z osią wkładki pokrętła. 

Zwróć także uwagę na to, czy klamka jest dobrze ułożona w stosunku do otwierania drzwi. W sklepach możesz zakupić produkt w wersji lewej i prawej. 

Podczas zakupu sprawdź także klasę antywłamaniowości – w przypadku drzwi zewnętrznych powinna być to przynajmniej klasa trzecia. Wzmocniony szyld i dodatkowa specjalna wkładka i uchroni przed rozwarciem podczas włamania. 

Montaż klamki do drzwi zewnętrznych na rozetce

Po wyjęciu klamki z opakowania oddziel osłonę zewnętrzną, która zakrywa otwory montażowe od korpusu. 

Następnym krokiem jest włożenie trzpienia kwadratowego. Kiedy będzie to robił, pamiętaj, aby pilnować, żeby ten element znajdował się od strony wkrętu imbusowego. 

Kolejnym krokiem jest nawiercenie w drzwiach odpowiednich otworów, które pomogą Ci zamontować prawidłowo klamkę. 

Wykorzystując śruby montażowe, które były dołączone do zestawu z klamką mocujemy jej korpus dokręcając za pomocą śrubokręta. 

Korpus zmontowany? Świetnie. Montaż klamki do drzwi zewnętrznych jednak na tym się nie kończy. Teraz musisz nałożyć osłonkę i ją docisnąć, a następnie przytrzymać trzpień i włóż klamkę z jednej strony. 

Wykorzystaj klucz imbusowy i dobrze dokręć śrubę pochwytu od strony wewnętrznej.

Jak zamontować klamkę w drzwiach zewnętrznych na długim szyldzie?   

Zacznij od przygotowania klamki. Aby wszystkie elementy działały płynnie i bez zarzutu warto wysmarować elementy, które odpowiadają za poruszanie się klamki olejem maszynowym. 

Następnie podobnie, jak w przypadku klamki z rozetą wkładamy trzpień tak, aby jego rozcięcie znajdowało się od strony wkrętu imbusowego. 

Kolejnym krokiem jest zamontowanie szyldu klamki. Jednak zanim to zrobisz, zadbaj o to, aby trzpień był umieszczony równo po obu stronach drzwi. 

Za pomocą śrub, które znajdziesz w zestawie przymocuj klamkę z jednej  drugiej strony, a następnie dokręć od strony wewnętrznej. W drzwiach zewnętrznych to naprawdę istotne, ponieważ dzięki temu zwiększasz bezpieczeństwo domowników. 

Demontaż klamki i instalacja nowej 

Demontaż starej klamki jest bardzo prosty. Wystarczy, że odkręcisz śruby, którymi była przymocowana stara klamka, a następnie wyjmiesz szyldy i trzpień. Jest to bardzo proste zadanie, z którym każdy sobie poradzi bez większych problemów. 

Teraz już wiesz, jak wygląda montaż klamki. Drzwi zewnętrzne chronią Twój dom każdego dnia, dlatego też powinieneś wybrać klamkę wykonaną z trwałych materiałów i dobrze ją zamontować. Jak już wspomniałam wcześniej, jest to prosta czynność, którą samodzielnie wykonasz. Powodzenia!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *