Sprzęt do ćwiczeń w ogrodzie – w co wyposażyć ogrodowy kącik fitness?

jaki sprzęt do ćwiczeń w ogrodzie kupić

Sprzęt do ćwiczeń w ogrodzie może w ciepłych miesiącach zastąpić wizyty na siłowni. Rozruszasz się po leniwym dniu, poprawisz kondycję, odprężysz umysł, dotlenisz się i opalisz. Możesz ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy, a sąsiedzi zza płotu… pozazdroszczą Ci dobrej formy! Jakie wyposażenie umożliwia zorganizowanie wygodnego kącika do ćwiczeń? Sprawdź i wykorzystaj wolne miejsce na trawniku na inwestycję w swoje zdrowie.

Kluczowy sprzęt do ćwiczeń na świeżym powietrzu – mata

Mata treningowa przydaje się nawet tam, gdzie ziemię porasta miękki trawnik. Z nią można ćwiczyć mimo wilgoci, unikniesz poślizgnięcia się, a odrastające źdźbła nie będą kłuły Cię w odsłonięte części ciała. Na macie będziesz mógł uprawiać jogę, wykonywać rozciąganie po bieganiu, trenować brzuch, rolować mięśnie i co tylko przyjdzie Ci do głowy. 

Na co dzień trzymaj ją w domu, zwiniętą w poręczny rulon i zabieraj ze sobą dopiero na ćwiczenia. Pamiętaj, by po treningu schować matę, żeby porywisty wiatr nie zaniósł jej w siną dal.

Wybierz matę z PVC lub mikrofibry. Te materiały dobrze sprawdzają się jako sprzęt do ćwiczeń w ogrodzie. Szybko schną, są łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe na czynniki atmosferyczne. Unikaj czarnego i granatowego koloru. Pozostań przy jasnych barwach, bo mimo iż łatwiej się brudzą, dają wygodę – słońce ich nie nagrzewa. 

Akcesoria przechowywane pod dachem

W domu, garażu lub specjalnie zorganizowanej budce zmieszczą się akcesoria treningowe, których możesz używać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przed sesją ćwiczeń będziesz musiał przygotować sobie ogrodowe stanowisko, ale to nie jest duży wysiłek – potraktuj go jako element rozgrzewki!

Do domowych zastosowań warto mieć:

  • sztangę z prostym gryfem
  • kilka par hantli (lub hantelki regulowane)
  • gumy oporowe
  • paraletki do pompek
  • kettlebells
  • skakankę
  • rolkę do rolowania mięśni

Nie jest to może typowy sprzęt do ćwiczeń w ogrodzie – tworzy się go przede wszystkim z myślą o trenowaniu pod dachem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zabierać go ze sobą na świeże powietrze. Po skończeniu treningu dokładnie osusz akcesoria, by wilgoć nie niszczyła elementów.

Sprzęt do ćwiczeń na zewnątrz – klatka kalisteniczna

Jeżeli na poważnie podchodzisz do domowych treningów, rozważ inwestycję w siłownię plenerową. Taka siłownia w formie klatki z drążkami i drabinkami umożliwia kompleksowy trening z masą własnego ciała (czyli treningi kalisteniczne). Możesz na niej wykonywać rozmaite warianty podciągań, treningi mobilności, rozciągać się oraz pracować nad siłą mięśni.

Wykonanie siłowni plenerowej zleca się wyspecjalizowanym firmom. Trzeba się liczyć z ceną przynajmniej 3 tysięcy złotych za najprostsze klatki. Solidna konstrukcja sporo kosztuje, konieczne jest także przygotowanie podłoża pod montaż oraz sama robocizna. Lepiej nie kombinować montażem samodzielnie, a dopłacić i zostawić to specjalistom, dobrze wiedzącym co robią. 

Porządnie zrobiona klatka do ćwiczeń w ogrodzie zwróci się przez wiele, wiele lat intensywnego użytkowania. W miarę zaawansowania treningowego można do niej dokładać więcej elementów. Taki sprzęt do ćwiczeń w ogrodzie będzie odpowiedni dla każdego domownika chcącego popracować nad ogólną sprawnością, zbudować mięśnie i siłę.

Pamiętaj tylko, że to nie sprzęt buduje formę, a trening na nim! Możesz wypracować świetną kondycję nawet bazując wyłącznie na drobnych akcesoriach wymienionych w punkcie powyżej. Jeżeli będziesz ćwiczył bez planu, poprawnej techniki i zaangażowania, to nawet najlepiej wyposażona klatka nie da Ci oczekiwanych rezultatów.

Czy kupować sprzęt do ćwiczeń w ogrodzie jak ten z siłowni zewnętrznych?

Siłownie plenerowe wyrastają w polskich miastach jak grzyby po deszczu. Maszyny do wyciskania ciężarów, do chodzenia w miejscu, trenowania ud, rowerki stacjonarne – najwięcej jest tego przy placach zabaw. I… tam powinny zostać takie sprzęty.

Sprzęty do siłowni zewnętrznych na publiczny użytek są drogie, a w domu Ci się nie przydadzą. Można na nich wykonywać tylko bardzo lekkie treningi. Są przystosowane dla osób z zerową kondycją, toteż nie da się na nich poważnie budować formy. Dobra opcja na poruszanie się podczas pilnowania pociechy bawiącej się w piaskownicy, ale nic poza tym.

Lepiej wydać budżet na drobny sprzęt do ćwiczeń na zewnątrz przechowywany w domu oraz porządną klatkę kalisteniczną. Z tym możesz rozwijać swoją kondycję latami.

Sprzęt do ćwiczeń na świeżym powietrzu nie musi być drogi. Wielu osobom wystarczają podstawowe akcesoria przechowywane w domu, takie jak mata, gumy oporowe, hantelki i skakanka. Najważniejsze jest bowiem zaangażowanie w trening oraz rzetelna realizacja planu – kiedy tego dopilnujesz, efekty będą imponujące. 

Jeżeli jesteś gotowy wydać większą kwotę na ogrodowy kącik treningowy, rozejrzyj się za firmą tworzącą klatki kalisteniczne do użytku zewnętrznego. Zrezygnuj natomiast ze sprzętu przeznaczonego dla publicznych siłowni plenerowych. On nadaje się bardziej do zabawy i poruszania się podczas pilnowania dziecka na placu zabaw, ale nie do poważnej pracy nad kondycją.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *