W sierpniu myślimy przede wszystkim o wakacjach. Ewentualnie o tym, jak uniknąć fali upałów lub skorzystać z dobrej pogody. Wysoka temperatura stawia jednak sporo wyzwań przed roślinami, które rosną w naszych ogrodach.
Sierpień w ogrodzie to czas zbiorów wielu owoców i warzyw. W tym miesiącu nie można jednak również zapominać o kilku innych pracach. Naszej uwagi domaga się między innymi trawnik, kwiaty oraz drzewa i krzewy – nie tylko owocowe.
Sierpień w ogrodzie – jak zadbać o trawnik?
Trawa w ogrodzie często jest w sierpniu narażona na ekstremalne warunki. Wysokie temperatury mocno ją wysuszają, duża część wody szybko odparowuje. Przy wysokich temperaturach konieczne będzie więc podlewanie trawy. Najlepiej zakończyć je dopiero wtedy, gdy woda przesiąknie do 10 centymetrów w głąb gruntu. Trawnik podlewamy wieczorem, kiedy temperatura już nieco spadnie.
W sierpniu trawa nadal szybko rośnie. Nie można zatem zapominać o jej regularnym koszeniu. Trzeba jednak przy tym uważać, by kosa spalinowa ręczna lub kosiarka nie skosiły trawnika zbyt nisko. W upalne dni należy pozostawić trawę o wysokości co najmniej sześciu centymetrów. Dłuższe źdźbła lepiej zatrzymują wodę – zbyt krótko przycięty trawnik może w sierpniu mocno wysychać. Więcej porad na temat pielęgnacji trawnika znajdziesz na http://www.pdev.pl/ogrody.
Krzewy i drzewa w sierpniu – jak się nimi zająć?
Sierpień w ogrodzie to czas dojrzewania wielu owoców. Jeśli mamy w ogrodzie śliwy, brzoskwinie, jabłonie lub grusze, to właśnie w tym miesiącu możemy spodziewać się obfitych zbiorów. W przypadku drzew i krzewów, które owocują dopiero pod koniec sierpnia, warto wcześniej nieco przyciąć kilka gałęzi, by odsłonić owoce z wnętrza roślin. Dzięki temu szybciej i lepiej dojrzeją.
W sierpniu powinniśmy zadbać również o krzewy, które owocowały nieco wcześniej. W tym miesiącu dokonujemy cięć prześwietlających w malinach, porzeczkach oraz krzakach agrestu. Po raz ostatni w sezonie sięgamy wówczas również po nożyce do żywopłotu i przycinamy tworzące go krzewy.
Sierpień w ogrodzie jest także idealnym momentem na prace organizacyjne związane z przesadzaniem wiecznie zielonych krzewów. W zależności od pogody, możemy w tym miesiącu również posadzić drzewa oraz krzewy, które uprawia się w pojemnikach. Warunkiem jest odpowiednia wilgotność gleby – jeśli będzie zbyt sucho, lepiej się z tym wstrzymać.
Sierpień w ogrodzie – prace związane z kwiatami
Pod koniec sierpnia można posadzić w ogrodzie również nieco nowych kwiatów. Dotyczy to zwłaszcza wiosennych kwiatów cebulowych. Jeśli chcemy, by po stopnieniu śniegu nasz ogród pokrył się kolorowym dywanem, musimy o tym pomyśleć już w sierpniu.
Kwiaty, które już rosną na rabatkach, trzeba regularnie podlewać. Inaczej wysokie temperatury mogą spustoszyć ogród. Nie można zapominać również o odchwaszczaniu rabatek. Zwróćmy też uwagę na przekwitłe kwiaty. Najlepiej na bieżąco je usuwać – to pomaga roślinom w rozwoju.
Warzywa w sierpniowym ogrodzie
W sierpniu zbieramy nie tylko owoce, ale i warzywa. W tym miesiącu nadal dojrzewają pomidory, ogórki, cukinie czy papryki. Jeśli hodujesz również zioła, właśnie w sierpniu najlepiej je zebrać i ususzyć.
By przedłużyć plony na kolejne miesiące, w sierpniu warto posadzić i zasiać także nieco nowych roślin. Będziemy je zbierać jesienią, a także wczesną wiosną. Do takich roślin należy szpinak oraz koperek. Warto jednak również pamiętać o sałacie masłowej, kalarepie i rzodkiewce.