Rośliny mogą być niesamowitym towarzyszem i ozdobą, ale jak o wszystko, co piękne – należy o nie odpowiednio dbać. Każdy może zostać pierwszoligowym ogrodnikiem, ale nie jest to umiejętność, która przychodzi ot tak. Dbać o rośliny uczymy się każdego dnia, przeważnie na swoich lub cudzych błędach. Oczywiście, potrzebna jest także konkretna dawka wiedzy teoretycznej, by w ogóle o ogrodnictwie była mowa. Jeśli marzysz o pięknym, wypielęgnowanym ogrodzie, musisz znać podstawy i wiedzieć co nie co o swoich zielonych przyjaciołach. Warto na przykład zdawać sobie sprawę, które z nich wolą cień i wcale nie potrzebują promieni słonecznych, żeby prawidłowo rosnąć i się rozwijać. Jakie rośliny możemy zakwalifikować do tej kategorii? Sprawdź!
Dbaj o wszystkie rośliny w Twoim domu! W innym artykule piszemy o przedłużaniu żywotności bożonarodzeniowych choinek: https://quercus-ogrody.com.pl/jak-przedluzyc-zywotnosc-choinki/
Rośliny do cienia w ogrodzie
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami swojego własnego ogrodu, na pewno chcemy zasadzić w nim kilka roślin. Co zrobić w sytuacji, gdy w ogrodzie sąsiada, przy drodze bądź w naszym ogrodzie znajdują się już wysokie drzewa, przez które na trawę pada cień? Istnieją gatunki roślin, które świetnie odnajdują się w takich warunkach, lubią cień, półcień i tak jak np. ogród wertykalny czy rośliny stabilizowane do prawidłowego rozwoju wcale nie potrzebują promieni słonecznych. Przedstawiamy listę roślin, które pięknie będą prezentować się w cieniu!
Hortensje
Hortensje to bardzo popularne rośliny w naszych ogrodach. Kwitną latem i lubią półcień. Hortensje wymagają również nawożenia, a gleba, na której kwitną, powinna być wilgotna i lekko kwaśna. Co ciekawe, to właśnie od odczynu gleby zależy, jakie kolory będą posiadać kwiaty Twojej hortensji. Kwaśny odczyn to kwiaty fioletowe bądź niebieskie, zasadowy – czerwone. Wyjątkiem są białe hortensje, ponieważ należą do krzewów wieloletnich.
Hosty
Hosty posiadają głównie zielone liście, ale za to nie wymagają od swojego właściciela wiele wysiłku. Podobnie jak hortensje, potrzebują gleby lekko kwaśnej i wilgotnej. Preferują cień, dlatego możemy bez obaw sadzić je przy oczkach wodnych, pod krzewami i drzewami. Ponadto, hosty mogą być nie tylko zielone, ale także białe, w odcieniach zieleni czy niebieskości. Możesz wybrać ten, który według Ciebie jest najładniejszy!
Komarzyca
Komarzyca to roślina idealna. Wygląda pięknie w tzw. doniczkach korytkach, ale to nie wszystko – posiada również funkcję praktyczną. Mianowicie, zawdzięcza swoją nazwę konfliktowi z komarami! Wytwarza charakterystyczny, przypominający kadzidło zapach, którego te owady nienawidzą. Dla człowieka jest on ledwo wyczuwalny, chyba że potrzemy liść komarzycy w dłoniach. Oprócz niewątpliwych komarowych korzyści, komarzyca kocha cień i to właśnie w cieniu rośnie jak na drożdżach. Jest niewymagająca w uprawie, a kilka doniczek komarzycy ustawionych obok siebie może dać naprawdę spektakularny efekt!
Bluszcz
Bluszcz to jedna z najmniej wymagających roślin. Może rosnąć przez całą zimę – często widujemy ją na murkach, płotach, a nawet elewacjach domów. Bluszcz radzi sobie świetnie nawet bez podlewania, a cień nie jest jego wrogiem. Dodatkowo, w dziecinnie prosty sposób można go rozmnożyć. Wciąż zapuszcza gdzieś korzenie – jeśli odetniemy jedną końcówkę i zasadzimy w nowym miejscu, powstanie kolejny bluszcz.
Żurawki
Liście żurawek same w sobie stanowią dekorację. Mogą przybierać różne barwy – od delikatnych, po głębokie zielenie, a także czerwienie i borda. Nie mają nic przeciwko półcieniowi, a gleby, na których rosną, powinny być wilgotne i próchnicze. Przetrwają wiele lat, zwłaszcza jeśli sadzimy je w grupach. Odnajdą się także w towarzystwie oczek wodnych czy skalniaków.
Rośliny do cienia w domu
Jeśli nie jesteś posiadaczem ogrodu – nic straconego! Pięknie wyglądające rośliny do cienia można uprawiać także w domu! Jeśli wszystkie parapety są już pozajmowane, alternatywą są obrazy z mchu, ale przede wszystkim rośliny doniczkowe, które nie potrzebują nadzoru promieni słonecznych. O jakich roślinach mowa?
Zamiokulkas zamiolistny
Zamiokulkas to zdecydowanie roślina, której bardzo ciężko się pozbyć, bo jest odporna w zasadzie na wszystko. Jeśli komuś bardzo by na tym zależało, droga do jej uśmiercenia jest tylko jedna – nadmierne podlewanie. Zamiokulkas nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody, by prawidłowo rosnąć. Jeśli dba się o niego za bardzo, liście gniją i zamierają. Należy więc podlewać go oszczędnie i to jest właściwie klucz do sukcesu. Zamiokulkas ma błyszczące, eliptyczne liście i sprawia, że wnętrze zyskuje tropikalnego charakteru. W cieniu rośnie wolniej, ale tak czy inaczej radzi sobie pierwszorzędnie.
Monstera
Monstera to właściwie roślina, od której powinniśmy zacząć całe zestawienie. Jest nie tylko jedną z najpopularniejszych roślin, które lubią cień, ale także jedną z najpopularniejszych roślin w ogóle. Piękne, dziurawe, intensywnie zielone liście to jej znak rozpoznawczy. Oprócz ponadprzeciętnej urody, oznacza się także wytrzymałością. Nie lubi nadmiernego podlewania i może bez przeszkód stać w cieniu. Dzięki swojemu dość dużemu rozmiarowi, stanowi główną ozdobę każdego pomieszczenia w domu.
Filodendron
Filodendron to kolejna roślina, którą często możemy spotkać w polskich domach. Często mylony z monsterą, nie posiada jednak dziurawych liści. Nie tylko może stać w cieniu, ale również bardzo go lubi – słońce sprawia, że jego liście matowieją. Filodendron może być zarówno rośliną zwisającą, jak i zwyczajną, stawianą na półce. Warto się z nim zaprzyjaźnić, zwłaszcza jeśli do Twojego mieszkania wpada niewiele światła słonecznego!
Sansewieria (wężownica)
Choć nazwa może na to wskazywać, sansewieria nie ma nic wspólnego z wężami. Dba się o nią w podobny sposób, co o zamiokulkasa. Bardzo trudno całkowicie ją uśmiercić, ale można tego dokonać poprzez nadmierne podlewanie. Jeśli już o podlewaniu mowa, nie powinno się wlewać wody bezpośrednio do rozety. Można ją postawić zarówno w miejscu nasłonecznionym, jak i w półcieniu. Raczej odradza się całkowity brak słońca, ponieważ wówczas liście stają się łamliwe i wiotkie. A to przecież liście są główną ozdobą wężownicy! Przypominają języki, są sztywne, ostre i posiadają charakterystyczny, marmurkowy wzorek. Ich kolejną zaletą jest uniwersalność – wyglądają zachwycająco zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach, pasują do domów prywatnych i biur.
Aspidistra wyniosła
Aspidistry to kolejne rośliny do cienia z gatunku tych, których prawie nie można uśmiercić. Może stać w przeciągach, miejscach zupełnie zacienionych, dzielnie znosi susze i zanieczyszczenia powietrza. Jeśli nie posiadasz przysłowiowej ręki do kwiatów, Aspidistra powinna być pierwszą rośliną na Twojej zakupowej liście. Nie trzeba jej nawozić, podlewa się ją również stosunkowo rzadko. Mimo to, jest rośliną o pięknych, ciemnozielonych liściach, które wykorzystuje się także w kompozycjach bukietowych. Będzie pięknie komponować się w pomieszczeniu o białych ścianach.
Im dalej w las…
Skoro podstawy botaniki masz już opanowane, nie czekaj, tylko wybierz się do sklepu ogrodniczego! Rośliny trzeba również zobaczyć na własne oczy i stwierdzić, która najlepiej będzie pasować do naszego wnętrza i przede wszystkim, która podoba nam się najbardziej. Ostrzegamy – rośliny są zaraźliwe! Kiedy z czasem zaczniesz zgłębiać temat pielęgnowania zielonych przyjaciół, nie będzie już odwrotu. Pamiętaj – im dalej w las, tym więcej drzew. Dosłownie i w przenośni!
Jesteś fanem projektów typu DIY? Sprawdź, jak możesz samodzielnie wykonać roślinną ozdobę do domu! https://quercus-ogrody.com.pl/obrazy-z-mchu-jak-wykonac-je-samodzielnie-w-domu/