Obrazy z mchu – jak wykonać je samodzielnie w domu?

Obrazy z mchu

Kto z nas nie marzy o największym hicie ostatniego sezonu, jakim jest mech dekoracyjny? Nie dość, że wygląda na ścianie naprawdę spektakularnie, to jeszcze spełnia funkcje praktyczne. Nie trzeba go podlewać, przycinać, ani w żaden sposób o niego dbać. Po prostu wieszamy go w mało nasłonecznionym miejscu i zyskujemy świeżą, zieloną ozdobę na dobre kilka lat! Nie potrzeba żadnych specjalnych systemów rekuperacji czy wentylacji. Co w sytuacji, gdy bardzo chciałbyś umieścić na swojej ścianie mech dekoracyjny, ale masz ograniczony budżet i ważniejsze wydatki na głowie? Przychodzimy z pomocą! Obraz z mchu z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie! Wystarczy trochę zdolności manualnych, sprzęt i odrobina wyobraźni. Zaczynamy!

Obrazy z mchu – zrób to sam!

Jeśli nie masz doświadczenia z tworzeniem obrazów z mchu, musisz na początek zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia. Możesz zamówić je przez internet lub wybrać się do sklepu budowlanego. Jakie narzędzia powinny koniecznie znaleźć się na Twojej liście?

  • Ramka. Ta, którą wybierzesz, musi być trójwymiarowa, czyli posiadać odpowiednio dużo wolnej przestrzeni między tyłem a przodem – tak, byś mógł włożyć tam mech bez obaw, że szyba go zmiażdży. Najlepiej, aby ramka była już lakierowana, ale jeśli nie odpowiada Ci jej kolor, zawsze możesz pomalować ją farbą w sprayu.
  • Chrobotek reniferowy. Tego rodzaju mchu możesz poszukać na giełdzie florystycznej. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Sam musisz zdecydować, czy do Twojego wnętrza pasuje stonowana zieleń, imitująca prawdziwy mech leśny, czy może ta intensywna, rzucająca się w oczy głębią koloru. Pamiętaj, żeby zaopatrzyć się w odpowiednią ilość mchu – dokładnie zmierz swoją ramkę i oblicz, ile gramów możesz mniej więcej potrzebować.
  • Pozostałe dekoracje. Do stworzenia obrazu z mchu, oprócz samego mchu, możesz potrzebować jeszcze innych dodatków – np. kory. Nie jest to jednak konieczne. Jeśli jesteś zwolennikiem minimalistycznych form, wystarczy przykleić do ramki sam mech.
  • Pistolet i klej na gorąco. Jest to najszybsza i najłatwiejsza metoda, by przykleić mech do ramki.
  • Materiały ułatwiające zachowanie czystości. Do pracy będziesz potrzebować również ręcznika papierowego, folii zabezpieczającej, rękawiczek. Mech może ubrudzić zarówno Twoje dłonie, jak i powierzchnię, na której wykonujesz swoją ozdobę. Jeśli masz taką możliwość, warto zrobić to na zewnątrz.

Wielu miłośników zieleni we wnętrzach co roku zastanawia się jaką choinkę wybrać – sztuczną czy żywą? W osobnym artykule piszemy o wadach i zaletach obu rozwiązań: https://quercus-ogrody.com.pl/sztuczne-czy-zywe-choinki-plusy-i-minusy/.

Obrazy z mchu krok po kroku!

Obrazy z mchu to niewątpliwe wciąż modny dodatek do wnętrz, o którym dowiesz się więcej z artykułu https://quercus-ogrody.com.pl/obrazy-z-mchu-czy-nadal-sa-modne/. Jednak jest on również dosyć kosztowny, dlatego warto wykonać go samodzielnie. Zatem jeśli mamy już wszystkie potrzebne narzędzia, od czego warto zacząć swoją pracę? Jak wygląda cały proces krok po kroku? Podpowiadamy!

Projekt jest najważniejszy

Aby całość prezentowała się możliwie jak najlepiej, warto zacząć od projektu. Ułóż wszystkie elementy w swojej ramce – nie bój się eksperymentować! Jeśli będziesz mieć przed sobą gotową wizję, zrób jej zdjęcie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, do czego dążyć.

Zadbaj o mech

Twój mech powinien być dokładnie oczyszczony i przycięty do konkretnego rozmiaru. Dopasuj go zarówno do głębokości, jak i wysokości i szerokości Twojej ramki.

Przyklej ozdoby

Zacznij od przyklejenia kory i innych ozdób, na które się zdecydowałeś. Są cięższe niż mech, dlatego powinny być klejone wcześniej od niego. By zrobić to dokładnie, możesz uprzednio nakreślić ołówkiem miejsca, w których powinien znajdować się gorący klej.

Przyklej mech

Mech jest elementem wieńczącym Twoją dekorację. Najpierw przyklej go na przestrzeni obok kory i innych dodatków, następnie kieruj się ku ramce. Nie żałuj mchu! Powinien być układany gęsto, by uniknąć prześwitów. Voilà – Twój własnoręcznie zrobiony obraz z mchu gotowy!

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *