Sztuczne czy żywe choinki? – plusy i minusy każdego rozwiązania

sztuczne choinki

Debata na temat choinek trwa w najlepsze już od kilkunastu lat. Świat dzieli się na zwolenników choinek żywych i tych, którzy preferują choinki sztuczne. Stale rozwijająca się technologia sprawiła, że sztuczne drzewka wyglądają o wiele naturalniej, niż wyglądały jeszcze dekadę temu. Poza tym, jesteśmy wciąż zaskakiwani nowymi trendami – obecnie w modzie są choinki sztuczne na pniu, oszronione, jakby zostały przyniesione prosto z lasu. Które rozwiązanie jest więc bardziej korzystne? Kto powinien wybrać choinki na pniu, a kto te duże, dwumetrowe i pachnące lasem? Rozwiewamy wątpliwości! 

Czy żywa choinka jest bardziej przyjazna dla środowiska?

Tak! Podczas gdy wielu ludzi zakłada, że ​​wycinanie zielonych drzew zawsze oddziałuje na środowisko w negatywny sposób, przemysł choinkowy sadzi miliony drzew każdego roku. Mają one ujemny ślad węglowy, ponieważ uwalniają znacznie więcej tlenu do atmosfery niż wynosi ilość węgla uwalnianego podczas transportu i produkcji. Poza tym, wszystkie żywe drzewka są całkowicie naturalne i biodegradowalne, więc szybko rozkładają się po utylizacji.

Sztuczne choinki są wykonane z plastiku i często wysyłane w podróż po całym świecie, więc ich ślad węglowy jest znacznie wyższy. Plastik rozkłada się przez tysiące lat, dlatego nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem dla naszej planety. Mimo wszystko, zakup sztucznej choinki wciąż posiada wiele plusów, o czym opowiemy w dalszej części artykułu. 

O środowisko warto dbać nie tylko od święta! Innym ekologicznym pomysłem do wprowadzenia w swoim domu może być na przykład stworzenie łóżka z palet – piszemy o tym w osobnym artykule: https://quercus-ogrody.com.pl/jak-zrobic-lozko-z-palet/

Zalety żywych choinek 

Oprócz tego, że jest przyjazna dla środowiska, istnieje wiele innych powodów, by w Boże Narodzenie zaprzyjaźnić się ze świeżo ściętym drzewkiem. Oto kilka z nich: 

  • Zapach jest niesamowity! Niestety, ale żadna świeca zapachowa, dyfuzor czy odświeżacz powietrza nigdy nie dorówna zapachowi prawdziwej, świeżo ściętej choinki. Jeśli masz alergię na różne aromaty i boli Cię od nich głowa, zawsze możesz zdecydować się na takie odmiany drzewek, które nie wydzielają zbyt mocnego zapachu. Nie warto jednak całkowicie z niego zrezygnować! Potrafi wnieść prawdziwą atmosferę świąt do każdego pomieszczenia. 
  • Nie potrzebujesz miejsca na przechowywanie. Gdy Boże Narodzenie dobiegnie końca (a stanie się to szybciej niż myślisz), drzewko po prostu wyrzucasz, zamiast je przechowywać. Nie musisz więc posiadać strychu, piwnicy czy komórki lokatorskiej, żeby cieszyć się choinką.
  • Piękny i naturalny wygląd. Żywe choinki zawsze wyglądają spektakularnie – nieważne, w jaki sposób są przystrojone. Nieregularny kształt gałązek nadaje im autentyczności. 
  • Różnorodność. Jest tak wiele odmian drzewek do wyboru, w różnych przedziałach cenowych, o różnych rozmiarach i mocy zapachu, że możesz spokojnie dopasować choinkę do swojego budżetu i preferencji. 

Zalety sztucznych choinek

Z drugiej strony, istnieje wiele powodów, dla których niektórzy ludzie wolą sztuczne choinki od tych prawdziwych. Między innymi:

  • Nie musisz kupować ich co roku. Dobrej jakości sztuczne drzewko możesz przechowywać przez ponad dekadę! To rozwiązanie przyjazne dla Twojego portfela.
  • Zawsze są hipoalergiczne. To dla niektórych bardzo ważny aspekt. Jeśli posiadasz w domu alergików, warto wziąć go pod uwagę. 
  • Materiały. Sztuczne igły są często znacznie miększe niż prawdziwe igły sosnowe, a więc także mniej kłujące.
  • Bez bałaganu! Ze sztucznego drzewka nie opadają igły i jest to jedna z jego największych zalet. Codzienne zamiatanie podłogi pod żywą choinką może być bardzo uciążliwe. 
  • Są bezpieczne dla zwierząt. To ważna kwestia dla posiadaczy kotów i psów, które mogą połknąć żywe igły.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *