Jak zrobić łóżko z palet?

łóżko z palet

Europalety goszczą w naszych domach już od dobrych kilku lat – w formie kwietników czy mebli. Są świetnym uzupełnieniem surowych, rustykalnych wnętrz, a także odpowiedzią na ogarniającą nas zewsząd modę na ekologię i recykling. Dlatego tworzenie z europalet stolików kawowych i łóżek stało się nagle tak popularną praktyką. Minimum wysiłku, maksimum efektu. A w dodatku, za pomocą europalet możemy zyskać własnoręcznie wykonany mebel. Posiadasz zdolności manualne i uwielbiasz wszelkiego rodzaju projekty DIY? Sprawdź, jak zrobić łóżko z palet! 

Łóżko z palet – od czego zacząć?

Łóżko z palet nie ma prawa istnieć bez dobrego materiału. Na początek, musimy zastanowić się nad rozmiarem danej palety oraz ocenić jej stabilność – pamiętajmy, że to na palecie będzie leżał materac, pościel, a na końcu także my. Tak jak w przypadku sofy z funkcją spania, o której piszemy więcej w artykule https://quercus-ogrody.com.pl/sofa-z-funkcja-spania-jaka-powinna-byc/, konstrukcja łóżka z palet musi więc być wykonana starannie. Dobrze jest również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy materiał, z jakiego wykonana jest paleta ma być nowy, czy używany. Pamiętajmy, że wybierając używane europalety pomagamy środowisku, a także możemy dzięki temu wzbogadzić pomieszczenie o niepowtarzalny klimat. Europalety nie są również drogie – te używane możemy dostać już za 5 złotych za sztukę. Ważne jest jednak, by przed zakupem uważnie je obejrzeć – nie z każdej europalety stworzymy wymarzone łóżko. 

Jak przygotować palety?

Surowe palety to tylko baza dla naszego łóżka. Należy jeszcze odpowiednio je przygotować! Proces musimy zacząć od wyczyszczenia szlifierką lub papierem ściernym wszystkich powierzchni palet. Ważne, by nie pominąć żadnego zabrudzenia ani drzazgi. Pamiętajmy również, że europalety muszą być zupełnie suche, zanim zaczniemy tworzyć z nich wymarzone łóżko. Kolejny etap to malowanie lub impregnacja. Jeśli chcesz zostawić drewno w surowym stanie, bo takie najbardziej pasuje do wnętrza Twojej sypialni, oczywiście możesz to zrobić. Wystarczy wtedy drewno wyłącznie zaimpregnować – pomalować lakierem lub bejcą. Jeśli jednak zależy Ci, by łóżko miało konkretny kolor – np. modny ostatnimi czasy biały, pomaluj drewno kryjącą farbą. Pamiętaj, że choć proces malowania może okazać się żmudny, to od niego w dużej mierze zależy ostateczny wygląd łóżka.

Jak zrobić łóżko z palet – instrukcja krok po kroku!

Jeśli masz już doświadczenie w projektach typu DIY, złożenie łóżka z palet nie powinno stanowić dla Ciebie wyzwania. Jeśli jednak w tym temacie jesteś zupełnym laikiem – zawsze możesz skorzystać z instruktaży w formie wideo. My odpowiadamy na pytanie jak wykonać łóżko z palet krok po kroku!

Krok 1 – zagłówek

Wygodny zagłówek to podstawa łóżka. Do jego wykonania może przydać się nam pianka tapicerska i dowolny materiał – np. welur. Piankę wystarczy ułożyć na europalecie i pokryć materiałem obiciowym, a następnie jedną stronę materiału podwinąć pod spód i przykleić za pomocą kleju na gorąco. Pamiętaj, że materiał musi być cały czas mocno zaciągnięty, by nie pojawiły się nieestetyczne marszczenia! Tak przygotowany zagłówek powinniśmy zostawić na kilka godzin, by klej odpowiednio mocno skleił piankę z zagłówkiem. 

Krok 2 – rama łóżka

Na początek musisz zaplanować, jak duże ma być Twoje łóżko z palet i z ilu warstw powinno się składać. Uzależnij swój wybór przede wszystkim od ilości miejsca, jaką dysponujesz. Najczęściej jednak wykonuje się łóżka z palet podwójnych. Pamiętaj, że łóżko musi być naprawdę solidnie wykonane. Wykorzystaj więc wkręty do drewna, by połączyć ze sobą wszystkie palety – to zapewni konstrukcji stabilność. Gdy całość będzie gotowa, przytwierdź pionowy zagłówek. Jeśli chcesz, możesz wzbogacić go o elementy dekoracyjne w postaci pikowań!

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *