Jak przedłużyć żywotność choinki?

żywotność choinki

Gdy nadchodzą święta Bożego Narodzenia, wielu z nas bez namysłu sięga po choinki sztuczne, które każdego roku czekają na nas na strychu. Jak wiadomo, posiadają wiele zalet – nie trzeba pod nimi zamiatać, kupować nowej sztuki każdego roku, a choinki sztuczne na pniu potrafią wyglądać naprawdę spektakularnie. Jeśli Twoim największym zmartwieniem związanym z posiadaniem żywej choinki, jest jej krótka żywotność, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które być może sprawią, że w tym roku w Twoim domu zagości mały las. Jeśli nie – zawsze możesz ponownie zdecydować się na choinki na pniu

Triki na przedłużenie żywotności choinki

Kiedy już wybierzesz swoje wymarzone drzewko i przywieziesz je do domu, to od Ciebie będzie zależało, jak długo przetrwa w nienaruszonym stanie. Kiedy zdecydujesz się na zakup żywej choinki wcześnie, czyli już początkiem grudnia, istnieje prawdopodobieństwo, że do Wigilii będzie już krucha, a jej gałęzie – suche i zwrócone ku ziemi. Aby Twoja choinka wyglądała pięknie i świeżo aż do Nowego Roku, skorzystaj z naszych porad! 

Najpiękniejsza choinka? W innym artykule piszemy o interesujących trendach w ubieraniu drzewek – warto je poznać: https://quercus-ogrody.com.pl/jak-modnie-ubrac-choinke-bozonarodzeniowa/.

Wybierz zdrową choinkę

Po pierwsze, pamiętaj, że jeśli kupujesz drzewko w sklepie ogrodniczym lub supermarkecie, prawdopodobnie zostało ono wystawione na działanie suszących jej igły wiatrów już podczas transportu. Jeśli zależy Ci na jak najświeższej, zielonej choince, koniecznie wybierz się w odwiedziny do lokalnej farmy choinek. Wybierając swoje drzewko, zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • Szukaj zdrowego, zielonego drzewka z jak najmniejszą ilością brązowych igieł.
  • Wybierz choinkę, która stoi w zacienionym miejscu. Unikaj tych wystawionych na działanie promieni słonecznych. 
  • Dotknij drzewko – igły powinny być giętkie i lśniące.
  • Podnieś choinkę o kilka centymetrów, a następnie upuść pień w ziemię. Powinno spaść bardzo niewiele zielonych igieł, ale dobrze, jeśli drzewko straci kilka brązowych.

Przytnij pień

Kupując choinkę, sprawdź dokładnie, czy sprzedawca tnie ją w poprzek podstawy pnia, aby ułatwić wchłanianie wody. To usuwa przesuszoną żywicę, która mogłaby blokować ten proces. Po powrocie do domu, jeśli nie zamierzasz ubierać choinki od razu, umieść ją w wiadrze z wodą. Pamiętaj, że prawdziwe drzewa należy zawsze przechowywać w nieogrzewanym garażu lub w obszarze chronionym przed wiatrem i mrozem. Gdy przeniesiesz choinkę do domu, umieść ją na solidnym stojaku, który pomieści co najmniej 3 litry wody. 

Pamiętaj o wodzie

Nie zapomnij o regularnym podawaniu choince wody – zbyt mała ilość może skutkować tworzeniem się żywicy. Wówczas ​​drzewko przestanie wchłaniać wodę i szybko wyschnie. Większość ekspertów zgadza się, że do utrzymania świeżości drzewa wystarczy czysta woda – nie potrzeba uzupełniać jej o środki konserwujące, cukier czy inne dodatki. Pamiętaj tylko o codziennym sprawdzaniu poziomu wody – zawsze powinna zakrywać obcięty koniec pnia. 

Trzymaj choinkę z dala od ciepła

Być może nie ma nic piękniejszego od ubranej na złoto choinki, ustawionej obok gorącego kominka. Jednak to właśnie kominek (lub ciepły kaloryfer) może przyczynić się do szybszego wysychania drzewka. Jeśli powietrze w Twoim domu na ogół jest suche, spróbuj zaopatrzyć się w nawilżacz przeznaczony do dużych powierzchni – takiej jak salon. Pomoże nie tylko zachować świeżość Twojego drzewka, ale także będzie świetnie działał na Twoje drogi oddechowe. 

Pozbądź się drzewka, zanim wyschnie

Nie czekaj zbyt długo na rozebranie choinki. Jeśli będziesz odkładać ten obowiązek na później, tylko zyskasz więcej martwych igieł do sprzątania. Najłatwiejszym sposobem na uprzątnięcie opadłych igieł jest użycie węża odkurzacza.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *