Warzywa słusznie kojarzą się ze zdrowym odżywianiem. Każdy dietetyk zaleca spożywanie ich codziennie, w niemal dowolnych ilościach, jako podstawowe źródło witamin. Niskokaloryczne warzywa działają na zrzucanie brzucha lepiej, niż wszystkie ćwiczenia na wcięcie w talii świata. By ulubionych warzyw nigdy Ci nie zabrakło, najlepiej mieć je w przydomowym ogrodzie — ale czy naprawdę warto, skoro wszystko jest w sklepach? Sprawdź, jak wygląda opłacalność uprawy warzyw na własny użytek.
Uprawianie warzyw — opłacalność pod względem dietetycznym
Zdrowa dieta, to dieta bogata w warzywa. Niestety, te dostępne w marketach pozostawiają wiele do życzenia w kwestii naturalności. Konieczność maksymalnej wydajności upraw zmusza rolników do wspomagania wzrostu sztucznymi nawozami i opryskami. Biorąc to pod uwagę, uprawianie warzyw na własny użytek zdecydowanie się opłaca. To, co z własnego ogródka jest pewne.
Różnie bywa też z ich jakością. Wodniste po mrożeniu, transportowane w ścisku, przebierane przez mało delikatnych klientów… Nie dość, że są mniej apetyczne, czasem wręcz zwyczajnie niesmaczne, to jeszcze tracą przez to wszystko sporo witamin. Niektóre witaminy ulegają zniszczeniu z każdą minutą w niewłaściwych warunkach. By zgłębić temat witamin w warzywach, wejdź na E-Figura: https://e-figura.pl/ – znajdziesz tu przystępne artykuły na temat witamin i optymalnego obchodzenia się z warzywami
Kupując warzywa w markecie, czy nawet u rolnika, nigdy nie masz pewności, ile przeszły, zanim trafiły do Twojej lodówki. Co innego, jeżeli od początku do końca samodzielnie nad tym czuwasz. Najwięcej witamin mają warzywa prosto z gleby — bez wystawiania na słońce i wysoką temperaturę. Jeżeli rozważasz własne uprawianie warzyw, opłacalność zdrowotna i dietetyczna tego rozwiązania będzie bezdyskusyjna. Ogrodnik zawsze wie, co je.
Warzywa własne mają też najbogatsze walory smakowe. Po pierwsze — dlatego, że nie zostały wymęczone transportem i temperaturą. Po drugie — dlatego, że smakowi warzyw towarzyszy smak satysfakcji.
Uprawa warzyw — opłacalność finansowa
W czasach, gdy wszystko drożeje,uprawianie własnego jedzenia wypada korzystnie także pod względem finansowym. Gdyby przeliczyć ceny za kilogram na ceny sadzonek i nasion… Nie ma porównania!
Jakie warzywa warto uprawiać? Szczególnie drogie są w tej chwili pomidory. Mając je w swoim ogrodzie, zaoszczędzisz miesięcznie kilkadziesiąt złotych. Podobnie z papryką. Jej uprawa jest trudniejsza ze względu na warunki klimatyczne, toteż najlepiej robić to w tunelach lub szklarniach, ale inwestycja z czasem się zwróci.
W swoim ogrodzie warto mieć także marchew, cukinię, sałatę, ogórki, kalarepę, dynię i fasolę Te warzywa mają różnorodne zastosowania kulinarne, a im więcej jesz ich na co dzień, tym szybciej samodzielna uprawa przyniesie zauważalne oszczędności. Warunkiem jest oczywiście właściwa pielęgnacja grządek, bo tylko wtedy zbiory będą obfite — ale o tym z pewnością wie każdy ogrodnik.
Ktoś może zapytać, czy uprawa warzyw się opłaca, biorąc pod uwagę konieczność pracy przy grządkach? Oczywiście, kupienie warzyw w markecie jest wygodniejsze… ale tylko dla tych, którzy nie lubią prac w ogrodzie. Ci zaś, którzy cieszą się własnymi roślinami, nie uznają pracy przy nich za negatywny wysiłek. Robią to dla przyjemności, więc nie ma sensu przeliczać czasu w ogródku na roboczogodziny.
Jak już ustaliliśmy wyżej, własne warzywa są smaczniejsze i zdrowsze od kupnych. Szczególnie to drugie — zdrowie — jest najsłuszniejszą inwestycją. To chyba zamyka sprawę finansowej korzyści, prawda?
Kiedy uprawa nie będzie się opłacała?
Samodzielna uprawa warzyw może przynieść istotne korzyści finansowe i zdrowotne. Są jednak przypadki, gdy zakładanie swojego warzywniaka będzie złą decyzją.
- gdy nie masz na to warunków. Warzywne uprawy potrzebują nasłonecznienia przez przynajmniej 6 godzin dziennie. W ogrodzie otoczonym wysokimi drzewami rzucającymi cień nie ma co liczyć na obfite plony.
- nie masz czasu na zajmowanie się warzywniakiem. Częste podlewanie, plewienie oraz pozbywanie się natrętnych robaków wymaga zaangażowania praktycznie na co dzień. Zwłaszcza osoby, które często wyjeżdżają, nie nacieszą się własnymi warzywami.
- kiedy nie cieszy Cię uprawa warzyw. Jeżeli perspektywa opieki akurat nad tymi roślinami nie wzbudza w Tobie entuzjazmu, zmęczenie nią może być nieadekwatne do korzyści.
By uprawa nie skończyła się fiaskiem, zanim posadzisz rośliny, zorientuj się, jakich warunków wymagają wybrane przez Ciebie gatunki. Przygotuj niezbędny sprzęt, wyznacz grządki, spulchnij glebę i wzbogać ją naturalnym nawozem.
Samodzielna uprawa warzyw — opłacalność w dzisiejszych czasach nie pozostawia wątpliwości. Warzywa bywają bardzo drogie, przesiąknięte sztucznymi wspomagaczami wzrostu oraz słabe pod względem smaku. Warto mieć swój warzywniak i posadzić w nim przynajmniej pomidory, sałatę i marchew. Satysfakcja z kanapki z własnymi warzywami będzie niezapomniana, a obiadowa surówka zasmakuje domownikom jak nigdy dotąd.
Jakie warzywa warto uprawiać? Przede wszystkim te, których jesz najwięcej na co dzień, a wysokość ich cen nie napawa Cię optymizmem. Zobaczysz, że przerzucenie się na własne uprawy wyjdzie Ci korzystnie pod każdym względem – finansowym, smakowym i przede wszystkim zdrowotnym.