Pielęgnacja ogrodu. Czy warto kupić glebogryzarkę?

czy warto kupić glebogryzarkę

Własny ogród to mnóstwo korzyści. Z jednej strony zieleń i kwiaty otaczające dom to wspaniała ozdoba dla całej posesji. Jeśli ogród jest odpowiednio zadbany, znacząco poprawia estetykę domostwa, może nawet pomóc zakryć mankamenty budynku lub działki. Z drugiej strony ogród to często nie tylko trawnik i kilka kwiatów, ale także miejsce na grządki z warzywami czy drzewa owocowe, czyli naturalne witaminy z własnej uprawy. By jednak zadbać o takie miejsce trzeba regularnie odwiedzać sklep z narzędziami. Sekatory do obcinania gałęzi, grabki i łopatki, kosiarki oraz podkaszarki – zestaw potrzebnych sprzętów jest szeroki, Czy zatem warto dokupić do tego jeszcze glebogryzarkę, czyli urządzenie, którego będziemy używać zwykle dwa razy w roku? Po lekturze tego tekstu będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.

Czym charakteryzują się glebogryzarki?

Glebogryzarka to urządzenie, którego głównym zadaniem jest spulchnianie ziemi: https://sklep.powermat.pl/category/pl/dom-i-ogrod-glebogryzarki. Nazwa urządzenia jasno wskazuje, w jaki sposób dokonuje tej sztuki. Jest wyposażona w noże zamontowane na obrotowym wale, które wbijają się w ziemię, rozdrabniają ją i odrzucają w tył. Takie działania użyźniają glebę, pozwalając lepiej ją napowietrzyć, a przy okazji pozbyć się chwastów, jak również resztek starych roślin jednorocznych.

Glebogryzarka ogrodowa jest urządzeniem prostym w obsłudze – sterowanie nią przypomina zwykłą kosiarkę. Poszczególne rodzaje glebogryzarek różnią się wielkością, ale również napędem. Najpopularniejsze są glebogryzarki elektryczne oraz akumulatorowe, choć na rynku można także maszyny mechaniczne, napędzane pracą mięśni. Do ich użytkowania potrzeba jednak sporo siły.

Korzyści z zakupu glebogryzarki

Dlaczego warto zdecydować się na zakup glebogryzarki? Z pewnością ze względu na jej praktyczny charakter. Prace związane z przekopywaniem ogródka to obowiązki, których żaden posiadacz ogrodu nie jest w stanie uniknąć. Glebogryzarka będzie w stanie znacznie je usprawnić. Mimo że spulchniania ziemi dokonuje się przed i po sezonie ogrodowym, czyli wczesną wiosną i późną jesienią, takie prace bywają bardzo czasochłonne. Zwłaszcza wtedy, kiedy do przekopania jest duży fragment ogrodu. Wówczas glebogryzarka pozwoli na oszczędność czasu oraz sił. To urządzenie szczególnie przyda się na trawnikach, a także warzywnych rabatkach, gdzie bez odpowiedniego przekopania ziemi nie można liczyć na dobre efekty. To nie jedyny sprzęt, który przydaje się w dbaniu o ogród. Wiemy jak uciążliwe może być koszenie trawy – podkaszarka: https://sklep.powermat.pl/category/pl/dom-i-ogrod-kosy-i-podkaszarki będzie bezcenna!

Dzięki glebogryzarce będziemy także w stanie przekopać ogród równo i dokładnie. Korzystając z takiego urządzenia obieramy konkretną szerokość przekopywanego pasa ziemi, a także ustawiamy głębokość, na jakiej ziemia będzie spulchniona. Praca w ogrodzie stanie się więc zdecydowanie bardziej precyzyjna. Spulchnianie ziemi spalinową glebogryzarką w porównaniu do pracy łopatą to czysta przyjemność. Szczególną wygodę pracy zapewnią urządzenia posiadające bieg wsteczny, dzięki któremu będzie można łatwiej odblokować glebogryzarkę, gdy natkniemy się na szczególnie dużo resztek po chwastach.

Minusy związane z zakupem glebogryzarki

Kupując glebogryzarkę mamy pewność, że nie będzie stać bezczynnie. Właściwie jedynym minusem związanym z tym urządzeniem jest jego cena, która oczywiście znacznie przewyższa koszt łopaty czy grabek. Za elektryczną glebogryzarkę trzeba zapłacić co najmniej 300-400 zł, modele spalinowe są jeszcze nieco droższe. Nie jest to szczególnie wygórowany koszt za urządzenie, które zwykle działa przez dobrych kilka lat. Niektórzy mogą jednak żałować takich pieniędzy na maszynę, która będzie używana dwa razy do roku, a jej zadania można wykonać ręcznie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *