Czerwcowe prace w ogrodzie. O czym trzeba pamiętać w tym miesiącu?

prace w ogrodzie w czerwcu

By cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem trzeba o nim pamiętać niemal przez cały rok. W kalendarzu ogrodnika nie ma zbyt wielu pustych okienek, zwłaszcza wówczas, gdy pogoda za oknem dopisuje. Sporo ważnych prac czeka również w czerwcu i to bez względu na to, czy w naszym ogrodzie znajdują się jedynie rabatki z kwiatami, czy również warzywami i owocami. To miesiąc, w którym zaczyna się lato i wysokie temperatury, które będą towarzyszyć nam przez długie tygodnie. Sklep z narzędziami odwiedzony, glebogryzarki już dawno stoją w garażu, teraz czas na pracę podkaszarki, zbieranie pierwszych plonów, ale i siew oraz sadzenie niektórych roślin. O jakich pracach należy więc pamiętać w tym miesiącu?

Podlewanie, pielenie i koszenie

W ostatnich latach upały coraz częściej pojawiają się w maju, a czasami nawet w kwietniu – warto wcześniej zaopatrzyć się w narzędzia ogrodnicze: https://sklep.powermat.pl/category/pl/dom-i-ogrod-glebogryzarki. Czerwiec jest jednak miesiącem, w którym bez wątpienia rośliny w naszym ogrodzie czeka duże nasłonecznienie oraz wysokie temperatury. To więc już czas, w którym regularne podlewanie staje się wręcz koniecznością. Najlepiej zabierać się za to wieczorem, przy pomocy węża ogrodowego – jeśli jeszcze go nie masz, koniecznie odwiedź sklep z narzędziami. W przypadku bardziej delikatnych roślin trzeba pamiętać, by unikać wylewania wody na ich kwiaty oraz liście.

Wysokie temperatury to niestety również sprzyjające okoliczności dla wzrostu chwastów. W czerwcu nie można zatem zapominać o regularnym pieleniu, a także ściółkowaniu roślin. W przeciwnym razie nieproszeni goście w naszym ogrodzie mogą zmienić się w mocno wybujałe pędy. Jeżeli nie zapomnimy o regularnym podlewaniu, szybko i gęsto powinna rosnąć również trawa, dlatego trzeba będzie wyjechać na trawnik kosiarką co najmniej dwa lub trzy razy.

Przycinanie i pielęgnacja żywopłotu

W czerwcu należy też zadbać o rośliny, które cieszyły nasze oczy wiosną. Wiele kwiatów i kwitnących krzewów wręcz domaga się przycinania – wśród nich będą na przykład jaśminowiec czy żarnowiec. Na pewno rzydada się podkaszarka: https://sklep.powermat.pl/category/pl/dom-i-ogrod-kosy-i-podkaszarki. Trzeba będzie usunąć wszelkie przekwitłe kwiaty, zwłaszcza te z dużą liczbą formujących się nasion, które mogą w niekontrolowany sposób rozplenić się po całym ogrodzie.

Czerwiec jest również ważnym miesiącem dla wszystkich posiadaczy żywopłotu czy też ozdobnych, formowanych w oryginalne kształty krzewów. Dotyczy to przede wszystkim roślin liściastych, takich jak bukszpan czy grab. Ten miesiąc może być także istotny dla rozwoju roślin pnących. To właśnie w tym okresie możemy bowiem rozmnożyć bluszcz, odcinając jego pędy i ukorzeniając je w ziemi.

Zbiory owoców i warzyw

Dzięki wysokim temperaturom czerwiec jest radosnym miesiącem dla wszystkich, którzy posiadają w ogrodzie warzywa i owoce. Wśród tych drugich wreszcie zaczerwienią się mocno wyczekiwane co roku truskawki, a także poziomki. Jeśli będzie odpowiednia pogoda, w drugiej połowie miesiąca powinny rozpocząć się również zbiory malin, porzeczek i agrestu. Początek lata przyniesie także sporo świeżych warzyw, od buraków ćwikłowych, przez kapustę, po kalafior i rzodkiewkę.

Siewy i sadzenie

Czas intensywnych zbiorów nie oznacza jednak wcale, że zupełnie możemy zapomnieć o wysiewaniu i sadzeniu nowych warzyw. To właśnie na początku tego miesiąca powinniśmy umieścić w ziemi ogórki oraz dynie, które wydadzą plon pod koniec lata. By zachować ciągłość świeżych warzyw, w czerwcu można także dosadzić fasolkę szparagową czy rzodkiewkę. Dzięki temu również w lipcu i sierpniu zapewnimy sobie ich wyjątkowy smak. Szybko będzie rosnąć także zasiana w tym miesiącu pietruszka, koper i bazylia.

Nie tylko warzywniaki wymagają troski! Trzeba przecież jeszcze skosić trawnik przed domem. Czy kosiarka elektryczna do dobry wybór? Kliknij: https://quercus-ogrody.com.pl/kosiarka-elektryczna-dlaczego-warto-ja-wybrac-i-dla-kogo-bedzie-najlepsza/.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *