Ogrodzenie z siatki. Błędy, których warto unikać

ogrodzenia z siatki

Ogrodzenie domu czy posesji to dziś właściwie konieczność. By zapewnić sobie odrobinę prywatności i wyraźnie wytyczyć granicę działki, najlepiej jest odciąć się od świata ogrodzeniem. Nie musi to być jednak od razu palisada nie do zdobycia. Dużą popularnością cieszą się siatki ogrodzeniowe. Pozwalają one na wykonanie solidnej granicy posesji, a do tego ich zakup i montaż nie wiąże się z przesadnymi kosztami. W dodatku nowoczesne siatki nie przypominają już starych, drucianych ogrodzeń – mogą się prezentować bardzo estetycznie i przetrwać nawet kilka dekad. Warunkiem jest jednak prawidłowy wybór siatki i montaż ogrodzenia. By to zrobić, trzeba uniknąć kilku błędów, które zdarzają się zwłaszcza tym, którzy samodzielnie wstawiają w ziemię słupki ogrodzeniowe i inne elementy konstrukcyjne.

Wybór nieodpowiedniej siatki

Na rynku funkcjonują obecnie dwa podstawowe rodzaje siatki. To siatka ogrodzeniowa powlekana: https://www.siatkopol-sklep.pl/category/siatki-ogrodzeniowe-pcv oraz ocynkowana. Ta druga jest rozwiązaniem bardziej tradycyjnym i tańszym. Coraz więcej osób sięga jednak po siatkę powlekaną, która jest dostępna w szerokiej palecie kolorów i łatwo ją dopasować do aranżacji przestrzeni przed domem. W takich sytuacjach często zapomina się jednak, że siatka powlekana jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż jej ocynkowana konkurentka. Błędem jest montowanie z niej ogrodzeń dla zwierząt, a także w sytuacjach, gdy często coś będzie o nią uderzać – takim czynnikiem może być na przykład piłka. Jeśli więc przed naszym domem dzieci często grają w piłkę, należy zdecydować się na siatkę ocynkowaną.

Niestaranne osadzenie słupków

Niezwykle istotnym elementem ogrodzenia z siatki są słupki: https://www.siatkopol-sklep.pl/category/slupki-ogrodzeniowe. By całość konstrukcji była trwała i służyła przez lata, warto osadzić je w betonie. Wówczas zapewnimy ogrodzeniu największą stabilność i wytrzymałość. Ale nawet zalanie betonem nie pomoże w przypadku jednego z częstych błędów, jakim jest zbyt płytki dołek na słupek. Przy betonowaniu tych elementów należy bowiem wkopać się w ziemię co najmniej na głębokość przemarzania gruntu. Ten parametr różni się w zależności od regionu kraju. W zachodniej Polsce wystarczy 0,8 metra, na południu dołek powinien mieć głębokość 1,2 m, a w okolicach Suwałk nawet 1,4 m. Błędem jest też zbyt wąski otwór w ziemi. Jeśli ma średnicę poniżej 20 cm, nawet beton nie ustabilizuje słupków. 

Nieodpowiednie zabezpieczenie ogrodzenia z siatki przed korozją

By ogrodzenie z siatki wytrzymało długie lata, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć i zakonserwować. Jednym z błędów, który już po kilku sezonach może wyraźnie nadwątlić solidność siatki, jest brak jej regularnego czyszczenia i malowania. Ta uwaga dotyczy ogrodzeń wykonanych z siatki ocynkowanej – powlekana nie wymaga bowiem takich zabiegów. Zadbać należy również o metalowe słupki. Stawiając na najtańsze zazwyczaj otrzymujemy elementy bez zabezpieczenia przed rdzą. Należy je wówczas we własnym zakresie pomalować, inaczej szybko mogą pojawić się na nich ogniska korozji. Błędem jest także brak zadaszenia dla słupków w kształcie metalowych rur. Jeśli wypełni je woda, zaczną rdzewieć, a usunięcie płynu ze środka będzie pracochłonne. Rozwiązaniem są metalowe daszki albo przynajmniej plastikowe kapturki.

Nietrwała podmurówka pod ogrodzenie

Część osób decyduje się na nieco droższy wariant ogrodzenia z siatki i wykonanie pod nim podmurówki. Takie rozwiązanie pomaga czasami również uporać się z nierównościami terenu, ma wzmocnić całe ogrodzenie. Zainwestowanie dodatkowych środków może jednak oznaczać wyrzucenie pieniędzy w błoto. Kolejnym błędem, którego należy się wystrzegać przy montażu ogrodzenia, jest przesadne oszczędzanie na materiałach potrzebnych do wylania cokołu. Problemem jest zarówno wykonanie zbyt cienkiej podmurówki, jak i usadowienie jej zbyt płytko. Wówczas będzie ona bowiem narażona na takie same niebezpieczeństwa, jak słupki osadzone w betonie. Zimowe mrozy oraz brak wystarczającej stabilności objawią się rysami i pęknięciami w murowanej podstawie ogrodzenia z siatki.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *