Spędzanie czasu w ogrodzie, zwłaszcza latem, należy do drobnych przyjemności, których nie warto sobie odmawiać. Wieczór w rodzinnym gronie, a może mała impreza lub grill ze znajomymi – każdy powód jest dobry, by bawić się i wypoczywać na świeżym powietrzu przed domem. Żaden z wymienionych pomysłów nie dojdzie jednak do skutku bez odpowiednich mebli – na pewno przydadzą się stoły drewniane rozkładane. Potrzebne są krzesła bądź ławki ogrodowe, ale również stół. To on stanie się centralnym punktem każdego grilla, to tam można umieścić przekąskę bądź chłodne napoje. Dlatego też tak ważny jest wybór odpowiedniego modelu. Wśród najtańszych znajdziemy stoły wykonane z plastiku czy tworzyw sztucznych. Ich estetyka i wytrzymałość pozostawiają wiele do życzenia. Warto zatem rozważyć stoły drewniane do ogrodu. Mimo że to rozwiązanie kojarzone przede wszystkim z wnętrzami, znakomicie odnajdzie się również w zielonej przestrzeni przed domem.
Drewniany stół do ogrodu – jakie są jego zalety?
W ogrodzie przebywamy po to, by odpocząć w naturalnym środowisku i choć na chwilę porzucić rozgrzane wnętrza czy urządzenia elektroniczne. Drewniany stół do ogrodu świetnie wpisze się w tę konwencję. Jest on bowiem wykonany z naturalnego, przyjaznego ludziom materiału, który towarzyszy nam od wieków. Gdzie możemy zakupić ,,powiew natury”? Na przykład w sklepie Meble Potocki: https://meblepotocki.pl/pl/c/Krzesla/32.
Drewno świetnie komponuje się z zielenią, dobrze będzie wyglądać i na trawie, i na betonowej wylewce, i na eleganckich płytkach. To aranżacyjny strzał w dziesiątkę. Wybór drewna jest tak duży, że łatwo dobrać kolor i usłojenie dopasowane do naszego gustu. Bez problemów dopasujemy też do takiego stołu krzesła, nawet wtedy, gdy będą wykonane z innych materiałów. Dobrym pomysłem są także drewniany stół z ławkami do ogrodu – dobór siedzisk mamy z głowy!
Nawet stoły drewniane do ogrodu wykonane z lekkiego drewna zagwarantuje nam odpowiednią stabilność. W trakcie wieczorów w ogrodzie często bywa, że ktoś nieopatrznie zahaczy o krawędź stołu lub oprze się o blat. Mniej trwałe stoliki mogą tego nie wytrzymać, a nakrycia i szklanki lądują wówczas na ziemi. Drewniany stół to solidność i stabilność.
Zakup drewnianego stołu bywa nieco bardziej kosztowny niż w przypadku mebli ogrodowych z innych surowców. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Jak dbać o drewniany stół do ogrodu? Odpowiednia impregnacja zapewni mu ochronę przed działaniem wody. Stoły z twardego drewna, jak dąb czy buk, są przy tym odporne na wgniecenia i uderzenia, o co łatwo przy wypoczynku na świeżym powietrzu. W dodatku niemal wszystkie rodzaje drewna wraz z wiekiem nabierają szlachetności, co sprawi, że po kilku latach użytkowania wciąż będą świetnie wyglądać.
Na co zwrócić uwagę przy wybierając stoły drewniane do ogrodu?
Zanim kupimy drewniany stół z krzesłami do ogrodu warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego wykonano meble. Jeśli potrzeba lekkiego stołu, który trzeba będzie często przenosić z miejsca na miejsce, najlepiej wybrać meble z rattanu lub sosny. Ten pierwszy rodzaj drewna, nieco egzotyczny, odznacza się też odpornością na mróz. Kiedy natomiast mamy w ogrodzie wyznaczoną altanę, w której stół przez całą wiosnę i lato zajmuje swoje miejsce, lepiej zdecydować się na bardziej masywne rozwiązanie, na przykład stół dębowy. Coraz chętniej stosowaną alternatywą staje się także stół z drewna do ogrodu z drewna tekowego, wykazującego podobne właściwości co rattan, ale wyglądem przypominające raczej europejskich kuzynów.
Kształt i zabezpieczenia – idealny stół drewniany do ogrodu
Wybrać należy również kształt stołu. Tutaj wybór pada między kołem, owalem a prostokątem lub kwadratem. Ponownie wszystko zależy od naszych potrzeb. Okrągły okrągły stół drewniany do ogrodu świetnie nadaje się na częste, niezobowiązujące wizyty znajomych. Owalny czy duży stół w kształcie prostokąta lepiej sprawdzi się z kolei wówczas, gdy lubimy urządzać w ogrodzie wystawne spotkania w szerokim gronie. Stół kwadratowy to zaś świetne miejsce na jedzenie letnich kolacji czy podwieczorków, mniej formalny niż wspomniane modele.
Kupując drewniany stół do ogrodu trzeba także przyjrzeć się temu, jak producent zabezpieczył drewno przed wodą i mikroorganizmami. Jeśli nie ma żadnej ochrony, będzie narażone na pęknięcia, grzyby i pleśń. Nowy stół ogrodowy powinien impregnatem przeznaczonym do drewna, a następnie jeszcze pomalowany olejem lub lakierem.
Pamiętajmy, że trzeba będzie regularnie konserwować ten mebel – najlepiej po zakończeniu każdego sezonu w ogrodzie. Stół drewniany bezwzględnie trzeba na zimę schować do pomieszczenia, większość gatunków drewna bardzo źle znosi działanie mrozu.