Dmuchawa ogrodowa – jak wybrać model idealny do ogrodu?

dmuchawa ogrodowa

W schowku z narzędziami do pracy w ogrodzie warto mieć nie tylko takie, które służą do przesadzania, ścinania czy kopania. Przydadzą się też urządzenia, dzięki którym będzie można szybciej posprzątać i uporządkować ogród. Będą pomocne zwłaszcza jesienią, kiedy ogród zasypują uschnięte liście. Idealnie nada się do tego dmuchawa ogrodowa. Jak wybrać odpowiedni model?

Jaki rodzaj dmuchawy najlepiej sprawdzi się w ogrodzie?

Dmuchawy do liści dzielą się na trzy główne grupy. Różnią się sposobem napędzania urządzenia. To dmuchawy spalinowe, elektryczne i akumulatorowe.

Dmuchawy spalinowe sprawdzą się przede wszystkim w dużych ogrodach. Gwarantują też skuteczną pracę bez względu na warunki. Dysponują bowiem największą mocą, która pozwala na wydmuchiwanie nawet mokrych liści z wilgotnej trawy.

Elektryczne dmuchawy do liści to rozwiązanie dla niedużych ogrodów. Cały czas musisz mieć bowiem w pobliżu źródło energii elektrycznej. Dysponują przy tym niezłą mocą i są lekkie, co ułatwia sprzątanie.

Akumulatorowa dmuchawa ogrodowa to rozwiązanie pośrednie. Sprawdzi się więc w ogrodach średniej wielkości. Dotrzesz z nią do trudnodostępnych zakamarków, ale przez ograniczoną moc praca nie będzie zbyt szybka.

Jakie parametry powinna mieć dmuchawa ogrodowa?

Kiedy wybierzesz już rodzaj silnika urządzenia, dobierz też odpowiednie parametry i cechy dmuchawy do liści. Najważniejsze są związane z mocą i prędkością przepływu powietrza. Funkcjonalne dmuchawy do ogrodu powinny mieć moc ponad 3500 W. Dzięki temu praca będzie sprawna.

Prędkość przepływu powietrza, która odpowiada za siłę podmuchu, to optymalnie 200-300 km/h. Z mocnego strumienia skorzystasz nie tylko do sprzątania liści, ale i zdmuchiwania z drzew oraz krzewów nadmiaru śniegu. Z dmuchawy można bowiem korzystać również zimą. 

Zadbaj też, by objętość strumienia powietrza przekraczała 600 m3/h. Inaczej będziesz w stanie za jednym zamachem uprzątnąć tylko niewielki kawałek ogrodu.

Zwróć uwagę na długość rury oraz końcówki dołączone do zestawu. Powinno ich być kilka, wtedy pomogą uprzątnąć nie tylko liście, ale i inne rodzaje zanieczyszczeń. Najwygodniejsza będzie dmuchawa ogrodowa z regulowaną rurą.

Jeśli zdecydowałeś się na dmuchawę akumulatorową, konieczne sprawdź też pojemność akumulatora. Im mniejszy, tym krócej będzie pracować i częściej trzeba będzie go ładować.

Jakie funkcjonalności dmuchawy przydadzą się w ogrodzie?

Najbardziej praktyczną funkcjonalnością dmuchawy do liści jest odkurzacz. Dzięki niemu dmuchawa ogrodowa przeprowadzi całą pracę od początku do końca: najpierw zdmuchnie liście w jedno miejsce, a później szybko uprzątnie ich stertę.

Kiedy decydujesz się na dmuchawę z odkurzaczem, sprawdź, czy ma wbudowany rozdrabniacz do liści. Dzięki niemu praca nie będzie tak często przerywana na opróżnianie worka na odpadki – zmieści się w nim więcej liści. Sama wielkość worka też jest istotna, bardziej praktyczny będzie większy, o pojemności co najmniej 35 litrów. Zwróć też uwagę na jego mocowanie, by nie luzował się w czasie pracy.

Dmuchawie z odkurzaczem przyda się też rolka prowadząca u wylotu rury. To zdecydowanie ułatwi sprzątanie płaskich powierzchni, na przykład ogrodowych alejek.

Bardzo praktyczną funkcjonalnością w dmuchawach jest też regulacja prędkości nadmuchu. Dzięki temu możesz przystosować sprzęt do precyzyjnej pracy bądź jak najszybszego uprzątnięcia dużych powierzchni.

Podsumowanie: jaka dmuchawa ogrodowa sprawdzi się najlepiej?

Dmuchawa ogrodowa to bardzo praktyczne narzędzie, które przydaje się nie tylko jesienią. W dużych ogrodach idealnie sprawdzą się modele spalinowe, w małych elektryczne. Warto postawić na dmuchawy o mocy ponad 3500 W i objętości strumienia co najmniej 600 m3/h. Zwróć też uwagę na funkcjonalności takie jak możliwość odkurzania liści czy regulacja prędkości nadmuchu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *