Zaznacz stronę

Jakie rośliny do cienia?

Maj 11, 2019 | rośliny | 0 komentarzy

Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej w cieniu?

Sąsiedni budynek, rozłożyste drzewo, duże krzewy, ogrodzenie – różne czynniki mogą wpływać na to, że Twój ogród lub balkon znajdzie się w cieniu. Większość popularnych kwiatów i krzewów w takich miejscach marnieje i nie chce kwitnąć. Na szczęście jest wiele roślin lubiących cień, które w równie efektownych sposób nadadzą twojemu kącikowi zieleni uroku, co rośliny preferujące słoneczne stanowiska.

rośliny cieniolubne

Sprawdź jakie rośliny cieniolubne warto wybrać na balkon

Kwiaty do cienia

1. Niecierpek nowogwinejski

To bardzo uniwersalna roślina. Pięknie prezentuje się w doniczkach na parapetach, wspaniale wygląda w balkonowych skrzynkach, urozmaica każdą ogrodową rabatę. Odmiany uprawne są dostępne w bardzo zróżnicowanej palecie kolorów, więc za jego pomocą można stworzyć barwną kompozycję, która zachwyci każdego.

Uprawa:
Niecierpek nowogwinejski lubi zaciszne miejsca, źle reaguje na chłodne wiatry, nasłonecznione stanowiska powodują u niego poparzenie liści, dlatego jest doskonałym wyborem rośliny balkonowej do cienia.

Pielęgnacja:
Niecierpek lubi temperatury w przedziale 10-20 stopni Celsjusza. Najlepiej rośnie w żyznej i przepuszczalnej ziemi, np. w mieszance do roślin balkonowych.Roślina ta źle znosi zastoiska wodne, jednak lubi mieć wilgotną glebę. Jeśli ją przesuszymy albo zalejemy, roślina szybko zwiędnie.

Cena: ok. 3zł /szt.

kwiat cieniolubny niecierpek nowogwinejski

2. Paciorecznik

Zwany również Kanna, to piękna roślina ozdobna, która mimo, że pochodzi z obszarów tropikalnych kwitnie przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków w naszym klimacie. W słońcu szybciej zakwita i jest zdecydowanie większa, ale cień i gleba leśna bardzo jej służą.

Uprawa:
Z racji tego, że roślina ta pochodzi cieplejszych rejonów świata, warto pamiętać, że w naszym klimacie uprawiana jest jako byliny niezimujące w gruncie, gdyż jej kłącza należy wykopać i przechować przez zimę. Paciorecznik wymagają żyznego podłoża, gdyż tworzą dużą masę zielonych liści i mnóstwo kwiatów a ich gleba musi być bogata w próchnicę i przepuszczalna.

Pielęgnacja:
Pacioreczniki wymagają obfitego podlewania (kilka razy w tygodniu) i systematycznego nawożenia. Kanny, które rosnące w doniczkach warto nawozić specjalnym biohumusem do kanny, dzięki temu kwiaty szybciej zakwitną w cieniu.

Cena: ok. 12,99 zł/szt.

kwiat do cienia paciorecznik

Krzewy do cienia

1. Cyprysik Lawsona

Jest to roślina charakteryzująca się szybkim wzrostem oraz prostą, wąsko-stożkową koroną z charakterystycznie zwisającym wierzchołkiem. Doskonale sprawdza się zarówno w ogrodach oraz jako dekoracja balkonów.

Uprawa:
Cyprysik Lawsona najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, glebach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie.

Pielęgnacja:
Warto pamiętać, że ta roślina powinna być chroniona przed silnymi wiatrami oraz mrozem. Niskie temperatury mogą spowodować bardzo szybkie obumarcie rośliny. Dodatkowo jest wrażliwa na suszę i suche powietrze. W przypadku niedoborów wody w podłożu jej łuski mogą brązowieć i opadać. W okresie bezśnieżnych zim grozi jej susza fizjologiczna. Aby chronić roślinę przed suszą konieczne jest ściółkowanie gleby grubą warstwą kory.

Cena: ok. 19,38 zł/szt.

krzew cieniolubny cyprysik lawsona

2. Irga pozioma

Nisko rozpościerający się krzew, z prawie poziomymi pędami i charakterystycznymi rozgałęzieniami. Od mocnego słońca zdecydowanie bardziej preferuje stanowiska w cieniu lub półcieniu.

Uprawa:
Toleruje wszystkie rodzaje uprawnych gleb ogrodowych, także pod względem pH.

Pielęgnacja:
Dobrze zimuje pod okrywą śniegu, jednak w czasie mroźnej bezśnieżnej pogody może przemarzać.Podlewanie i nawożenie jest konieczne jedynie w wypadku suszy.

Cena: ok. 14,58 zł/szt.

krzew lubiący cień irga pozioma

Sprawdź jakie rośliny cieniolubne warto wybrać do ogrodu

Kwiaty do cienia

1. Hortensja ogrodowa

Roślina o wyjątkowo obfitych oraz przepięknie pachnących kwiatostanach, które nadają uroku każdemu zakątkowi w cienistym ogrodzie.

Uprawa:
Hortensje ogrodowe mają spore wymagania glebowe, lubią gleby przepuszczalne, próchniczne i wilgotne, nie znoszą gleb ciężkich, gliniastych i zalewowych. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych.

Pielęgnacja:
Hortensje silnie odczuwają brak wody, szczególnie w okresie kwitnienia. Dlatego w tym okresi powinnym byc podlewane codziennie, trzeba jednak uważać, aby podczas podlewania nie lać wody na kwiaty – może to skutkować znaczym pogorszeniem się stanu rośliny. Ze względu na duże wymagania pokarmowe hortensji należy nawozić je specjalnymi nawozami do hortensji, ewentualnie azalii lub roślin wrzosowantych.

Cena: ok. 39,99 zł/szt.

kwiat cieniolubny do ogrodu hortensja

2. Azalia japońska

Dalekowschodnia karłowata roślina o charakterystycznych kwiatach. Doskonale nadaje się do małych ogrodów, ale również w większych daje piękny kontrast z drzewami oraz krzewami iglastymi.

Uprawa:
Przed sadzeniem azalii należy odpowiednio przygotować glebę, wykopując dół o średnicy 100 cm i głębokości 50 cm i napełniając go mieszanką kory z drzew iglastych z torfem wysokim. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie grupy roślin w niewielkich odstępach, np. 1-2m. Rośliny te najlepiej radzą sobie w cieniu lub półcieniu natomiast jeżeli posadzimy je na stanowisku słonecznym należy bezwzględnie zapewnić im wyższy poziom wilgoci.

Pielęgnacja:
Azalia japońska wymaga odpowiedniego nawożenie. Roślina ta lubi być dokarmiania nawozami bogatymi w fosfor oraz potas, a przede wszystkim fizjologicznie kwaśnymi. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór nawozu dedykowanego dla azalii. Kolejną ważną rzeczą jest ściółkowanie gleby. Dla azalii najlepiej sprawdza się ściółka z kory sosny. Ze względu na płytki system korzeniowy nie powinno się intensywnie grabić i spulchniać gleby w pobliżu tych roślin.

Cena: ok. 15,99 zł/szt.

cieniolubna roślina ogrodowa azalia japońska

Krzewy do cienia

1. Pieris japoński

Zimozielony krzew ogrodowy o dekoracyjnych liściach i okazałych kwiatostanach. Jest przykładem rośliny cieniolubnej. Doskonale nadaje się do ogrodów charakteryzowanych w stylu wrzosowisk.

Uprawa:
Najlepiej rośnie w półcieniu, w przewiewnej, próchnicznej i kwaśnej glebie.Drugim decydującym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest występowanie silnych podmuchów wiatrów. Jest to zabronione przy tej uprawie, ponieważ roślina ta jest bardzo wrażliwa na tego typu czynniki zewnętrzne.

Pielęgnacja:
Wokół posadzonych roślin należy rozłożyć ściółkę z kory, co zabezpieczy bryłę korzeniową – latem przed nadmiernym parowaniem, zimą przed całkowitym jej zamarznięciem. Nawożenie nie jest konieczne, ale jeśli chcemy wzmocnić roślinę warto wybrać nawóz dla różaneczników lub azalii.

UWAGA: Roślina jest trująca!

Cena: ok. 14,99 zł/szt.

krzew ciemnolubny pieris japoński

2. Golteria rozesłana

Krzewinka o charakteystycznych czerwonych owocach, które utrzymują się również przez całą zimie, dajac tym samym piękny kontrast z bielą śniegu. Ta roślina również jest idealnym wyborem dla ogrodów projektowanych w stylu wrzosowisk.

Uprawa:
Golterie wymagają gleb lekkich i przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym odczynie. Dobrze rośnie w półcieniu, jak w miejscach o większym zacienieniu.

Pielęgnacja:
Golteria jest roślina mrozodoporną, jednak w trakcie zim warto ją okryć. W razie potrzeby do nawożenia golterii stosujemy nawozy pozbawione wapnia. Najlepszym wyborem będą nawozy dla rododendronów lub roślin kwasolubnych.

Cena: ok. 14,50 zł/szt.

golteria rozesłana
Jakie rośliny do cienia?
5 (100%) 4 votes

Pin It on Pinterest

Share This