Zaznacz stronę

Jak zrobić łóżko z palet?

Paź 29, 2018 | meble z palet | 0 komentarzy

DIY – Twój własny projekt łóżka!

 

Tworzenie własnych mebli jest bardzo satysfakcjonujące. Zainspiruj się naszymi pomysłami oraz rozwiązaniami i zbuduj własne, komfortowe miejsce do spania. Stworzenie tego wyjątkowego łóżka razem z naszą instrukcją/poradnikiem DIY będzie zdumiewająco łatwe. Co więcej, Twoje nowe posłanie wywoła zachwyt wśród Twoich znajomych i sprawi, że będą je chcieli mieć samemu. Bądź pierwszy!

Potrzebne materiały

LISTA ZAKUPÓW:

 

Kupując klej do drewna interesowała nas przede wszystkim długość wiązania oraz schnięcia kleju, a także możliwość klejenia na zimno.

W przypadku farby do drewna wybór ma istotniejsze znaczenie. Wybieramy pomiędzy farbami kredowymi, a akrylowymi. Te pierwsze, w następnych etapach będziemy mogli pomalować praktycznie od razu – wystarczy materiał lekko przeszlifować (bardzo ułatwia to sprawę w przypadku gdy palety którymi dysponujemy były już wcześniej czymś pokryte). Farba kredowa da efekt shabby, rustykalny, vintage. Schną one szybciej (do 30 minut) oraz są bezpieczniejsze dla dzieci i niemowląt. Farby akrylowe schną do 6 godzin, a niektóre z nich mogą uczulać. Są tańsze, dają efekt jednorodnej, gładkiej powierzchni i potrafią stworzyć efekt nowoczesnego mebla. My wybraliśmy w swoim projekcie farbę kredową.

Szukając odpowiednich palet trzeba oczywiście uwzględnić ilość miejsca, które się posiada. Standardową paletą, o której warto pomyśleć jest europaleta. Jej wymiary to 120 x 80 cm. Waga palety oscyluje wokół 25 kg (warto o tym pomyśleć jeśli np. nie możemy dźwigać ciężkich rzeczy). Ilość palet uzależniona jest od materaca, który wybierzemy. Połączone palety powinny być szersze niż materac w razie gdyby ten się przesuwał.

OBLCZENIA

Dla pojedynczego materaca (90×200 cm) będziesz potrzebował:

2 palety na szerokość oraz 2 na długość = 4

Zakładająć przy tym dwie warstwy palet wystarczy 8 sztuk.

Dla łóżka sypialnianego (160×200 cm) będziesz potrzebował:

3 palety na szerokość oraz 2 na długość = 6

Dla dwóch warstw będzie to 12 sztuk.

Gdzie kupić potrzebne palety euro?

Jeżeli nie jesteś szczęśliwcem, który posiada w domu takie palety, dobrym pomysłem będzie poszukanie pobliskiego skupu palet lub zakup internetowy (np. w serwisach takich jak OLX czy Allegro). Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło: „europalety” lub „skup palet”.

Cena łóżka z palet

cena łóżka z palet

W sekcji powyżej stworzyliśmy listę zakupów potrzebnych do stworzenia łóżka z palet. Jaki wyszedł łączny koszt? Uwzględniając użycie 8 używanych palet tyle mniej więcej wyniesie Twój nowy projekt (nie uwzględniając ceny materaca):

Cena łóżka z palet

Potrzebne narzędzia

NARZĘDZIA, KTÓRE SIĘ PRZYDADZĄ:

 

  • pędzel do malowania
  • szmatka
  • papier ścierny

Jeżeli korzystasz z używanych europalet najprawdopodobniej trzeba będzie je oszlifować. W tym celu możesz pomyśleć o szlifierce oscylacyjnej, która przyspieszy Twoją pracę oraz o odpowiednim zapasie papieru ściernego. W trakcie szlifowania wytwarza się spora ilość pyłu oraz kurzu dlatego warto również pomyśleć o okularach ochronnych oraz o maseczce na usta. Jeżeli nie dysponujesz szlifierką elektryczną, nie masz jej skąd pożyczyć oraz nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy na jej zakup zaopatrz się w blok/klocek szlifierski oraz sam papier. Metoda ta na pewno zajmie Ci więcej czasu, ale w pewnych przypadkach nie warto wydawać pieniędzy na zakup sprzętu.

narzędzia
q
PAMIĘTAJ!

W trakcie przygotowywania palet wytworzy się sporo kurzu oraz pyłu. Jeżeli łóżko składasz w domu zabezpiecz  elementy obok papierem/folią ochronną.

Krok 1 – wyczyść powierzchnię palet

szlifowanie palet

Jeżeli właśnie zakupiłeś nowe palety to istnieją szanse, że nie musisz ich szlifować. W innym wypadku przy pomocy narzędzi opisanych w sekcji powyżej tj. Szlifierki elektrycznej bądź bloka szlifierskiego oczyść wszystkie powierzchnie, a później wytrzyj je zwilżoną szmatką (szczególnie w miejscach w których będziesz nakładał klej.

Krok 2 – połącz palety ze sobą

łączenie palet klejem

W teorii palet możnaby ze sobą nie łączyć. Dlaczego nie postawić ich po prostu na podłodze i ułożyć na nich materac? Bo w praktyce takie rozwiązanie nie zapewnia stabilności – palety w trakcie używania mogłyby się zacząć przesuwać, dlatego myśląc perspektywistycznie lepszym rozwiązaniem jest połączenie ich ze sobą

My zdecydowaliśmy się połączyć nasze palety klejem do drewna. Po wyczyszczeniu materiału upewnij się, że w miejscach połączeń nie został żadne pył ani kurz, a następnie starannie rozprowadź klej w miejscach w których chcesz ze sobą połaczyć europalety. Jeżeli chodzi o łączenie ze sobą spodu z górą proponujemy posmarować klejem tylko narożniki palet. W ten sposób zaoszczędzimy trochę materiału.

Krok 3 – zaimpregnuj drewno

impregnacja drewna

Pomimo faktu, że łóżko będzie znajdowało się wewnątrz mieszkania i nie będzie poddane negatywnemu wpływowi warunków atmosferycznych warto pomyśleć o odpowiedniej konserwacji drewna. W ten sposób nasz materiał stanie się jeszcze bardziej gładki oraz zyska na wyglądzie (usłojenie desek stanie się bardziej widoczne). Oprócz tego nasza docelowa farba będzie trwalsza, a także zużyjemy jej mniej osiągając ten sam efekt.

Do tego celu wykorzystaj bejcę do drewna. Jeżeli posiadasz w domu farbę gruntującą do drewna bądź farbę akrylową to możesz ją wykorzystać w zamian. Po zaaplikowaniu środka zgodnie z instrukcją odczekaj aż drewno wyschnie. Jeżeli dysponujesz wałkiem malarskim to większe powierzchnie szybciej pomalujesz przy jego pomocy.

Krok 4 – pomaluj palety

malowanie palet

Nadszedł ostatni etap realizacji naszego projektu – malowanie. Zapoznaj się z instrukcją kładzenia farby, którą zakupiłeś, a następnie, po wyschnięciu bejcy pokryj nią palety. Większe powierzchnie łatwiej pomalujesz wałkiem. Do mniejszych zakamarków wykorzystaj pędzel.Po pokryciu palet impregnatem wystarczająca będzie jedna warstwa, ale ich liczba jest tak naprawdę uzależniona od efektu, który zamierzasz uzyskać.

 

GRATULACJE! Jesteś szczęśliwym posiadaczem własnoręcznie wyknanego łóżka z palet. Dobra robota!

Dodatkowo:

Podświetlane łóżko z palet

podświetlane łóżko z palet

Stanowi świetny sposób aby dodać trochę światła, a przy tym klimatu w Twojej sypialni. Światła możesz umieścić pomiędzy listwami palety od spodu bądź od góry. W tym celu wykorzystaj podświetlane listwy bądź taśmy LED. Włączanie oświetlenia może działać na zasadzie czujnika sensorycznego lub po prostu w tradycyjny sposób – z użyciem włącznika.

Oparcie łóżka

oparcie łóżka

Do tej pory nasze palety ustawialiśmy tylko poziomo. Ale dlaczego nie użyć ich również do stworzenia oparcia? Pozycja tym bardziej konieczna jeżeli łóżko nie będzie przylegało do ściany. W dodatku do wykonania takiego oparcia potrzebujemy tylko jednej/dwóch palet. Taki zagłówek może się okazać niezwykle funkcjonalny jeżeli jesteśmy nocnymi markamii uwielbiamy zaczytywać się w książkach leżąc już wygodnie w łóżku.

Szuflady do łóżka

łóżko z szufladami

Oprócz wspaniałego designu warto też pomyśleć o funkcjonalności naszego łóżka. Genialnym rozwiązaniem mogą okazać się szuflady, które możemy umieścić w otworach palet. W ten sposób zyskamy dodatkowe miejsce np. na naszą garderobę. Podczas montażu szuflad należy dokładnie zmierzyć otwory w paletach ponieważ mogą się one od siebie różnić!

Inspiracje – galeria zdjęć

Jak zrobić łóżko z palet?
5 (100%) 1 vote

Pin It on Pinterest

Share This